با نصب بیش از 3 هزار و 492 قطعه از صفحات منعکس کننده

گزارش تصویری از روند تکمیل بزرگترین تلسکوپ جهان

کد خبر : 33148 دوشنبه 24 اسفند 1394 - 16:00:00

عملیات ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیوئی جهان در جنوب غربی کشور چین در آخرین مراحل اجرائی قرار داشته و 3 هزار و 492 قطعه از مجموع 4 هزار و 600 قطعه این تلسکوپ در محل خود نصب شده است.

عملیات ساخت  تلسکوپ رادیوئی Aperture Spherical Telescope  که قطر دهانه آن در حدود 500 متر است  در منطقه پینگ تانگ واقع در ایالت گویژو Guizhou در جنوب غربی کشور چین در حال اجرا است . بر اساس آخرین اطلاعات اعلام شده در این رابطه که گزارش آن در ماه جاری میلادی منتشر شد، تا کنون 3 هزار و 492 قطعه از صفحات منعکس کننده امواج در این تلسکوپ در محل خود نصب شده است .

بر اساس آخرین اطلاعات اعلام شده در این رابطه که گزارش آن در ماه جاری میلادی منتشر شد، تا کنون 3 هزار و 492 قطعه از صفحات منعکس کننده امواج در این تلسکوپ در محل خود نصب شده است .

این پروژه بزرگ از تابستان سال 2011 میلادی آغاز شده  و پیش بینی می شود عملیات اجرائی آن در سال جاری  میلادی به پایان برسد .

گفتنی است این تلسکوپ که بزرگترین تلسکوپ جهان محسوب می شود سه برابر از نمونه پیشین خود  یعنی مشاهده گر Arecibo Observatory دقیق تر بوده و هزینه ساخت آن در حدود 700 میلیون یوان ( برابر با 110 میلیون دلار ) تخمین زده می شود .

در بدنه این تلسکوپ از 4 هزار و 600 صفحه مثلثی شکل استفاده شده و طرح کلی آن مشابه مشاهده گر Arecibo Observatory است . تمامی این صفحات به شکل مثلث های متساوی الاضلاع هستند که هر ضلع آن 11 متر طول دارد . مهندسان اجرا کننده این پروژه ، با استفاده از کابل های ویژه ای ، عملیات جا سازی این قطعات را که نیاز به دقت و برنامه ریزی بسیار زیادی دارد ، انجام می دهند . گفتنی است در این پروژه از روبات های محاسبه گر وِژه ای نیز استفاده می شود که میزان دقت و درستی پروژه را افزایش می دهد .

منبع: xinhua

ترجمه: احسان محمدحسینی

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]