سگ ها احساسات انسان را تمییز می دهند

کد خبر : 33104 یکشنبه 23 اسفند 1394 - 17:55:30

صاحبان سگ ها همیشه ادعا می کنند که سگ هایشان قادر به خواندن احساسات آنها هستند. اما اکنون دانشمندان می گویند که ارتباط عاطفی بین سگ ها و انسان ها واقعیت دارد. سگ ها حال روحی انسان ها را تقلید می کنند.

 محققان می گویند که سگ ها قادر به تشخیص حال خوب، بد یا حالات دیگر روحی انسان ها هستند. 
تحقیقات قبلی نشان داده بود که سگ ها می توانند احساسات انسانی را از روی تغییراتی که در چهره آنها به وجود می آید تشخیص دهند، اما این تحقیق می گوید که اگر صاحب یک سگ غمگین یا شاد باشد، سگ ها هم همان احساسات را پیدا می کنند. 
دکتر کن گو، استاد روانشناسی دانشگاه لینکلن در انگلیس می گوید: این اولین تحقیق تجربی است که نشان می دهد سگ ها قادر به ادغام داد ه های سمعی و بصری، که نشان دهنده احساسات انسانی اند، و تبدیل آنها به احساسات سگ ها هستند. 
این آزمایش توسط تیمی از محققان رفتارشناسی سگ ها و روان شناسان انگلیسی و برزیلی بر روی 17 سگ تربیت نشده خانگی انجام شد. 
محققان تصاویری از انسان ها و سگ ها و صداهایی را که حاکی از احساسات مثبت یا منفی انسانی دارد به این سگ ها نشان دادند. آنها برای اینکه مطمئن شوند این سگ ها از قبل با این صداها و تصاویر آشنا نشده اند، برای سگ هایی که در خانواده های پرتغالی زبان(در برزیل) زندگی می کردند از زبان انگلیسی و برای سگ های انگلیسی، از زبان پرتغالی استفاده کردند. هدف این بود که مشخص شود آیا سگ ها قادر به تشخیص احساسات انسانی از روی صدا هستند و آیا می توانند بین احساسات مثبت و منفی تمایز قائل شوند. 
ناتالی دسوزا الوکرک یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید: وقتی سگ ها صدای مثبت را می شنوند، برای مدت طولانی تری به تصاویر مرتبط با آن، چه در چهره انسان و چه در چهره سگ ها، زل می زنند. وقتی هم که صدای مرتبط با احساسات منفی را می شنوند، بیشتر به تصاویر منفی خیره می شوند. 
به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه،این تحقیق نشان می دهد که سگ ها می توانند تفاوت دو نوع احساسات مثبت و منفی را در صدای انسان ها و سگ ها تشخیص داده و آنها را به تصاویرشان ربط دهند. این به این معناست که سگ ها نوعی سیستم درونی روانی برای تقسیم بندی احساسات دارند. این نوع رفتار پیشرفته احساسی قبلا تنها در میمون ها مشاهده شده بود. 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]