ابداع روش پیشگیرانه از کار افتادگی کلیه در کهنسالی

کراتین؛ عامل اصلی از کار افتادگی کلیه ها

کد خبر : 32948 جمعه 21 اسفند 1394 - 16:00:14

پژوهشگران در یک بررسی جامع که بیش از 9 میلیون بیمار کلیوی در آن مورد بررسی قرار گرفتند، به این موضوع پی بردند که عوامل مختلف محیطی و ژنتیکی در از کارافتادگی کلیه نقش دارند که در این میان اصلی ترین عامل، بالا بودن سطح کراتین خون؛به ویژه در کهنسالی است.

به مناسبت روز جهانی سلامت کلیه در جهان ، همایش های گوناگونی در اقصی نقاط جهان برگزار شد که نتایج آزمایش های بالینی گوناگونی در این حوزه مورد ارزیابی قرار گرفت . در یکی از مهمترین گزارش های منتشر شده در این روز ، به بررسی و ارزیابی بیماران و افراد مستعد به این بیماری در کشور هندوستان به عنوان کشوری که با توجه به جمعیت بسیار زیاد خود دارای آمار زیادی از بیماران کلیوی است،  پرداخته شد .

طبق آزمایش های گوناگونی که در این مورد صورت گرفت؛ مشخص شد که مواردی همچون میزان اوره خون و کراتینین سرم که از عوامل به وجود آورنده مشکلاتی همانند دیابت ، مشکلات عروقی و قلبی هستند، می تواند به کاهش عملکرد کلیه ها و آسیب جدی در این عضو مهم بدن منجر شود .

طبق آزمایش های گوناگونی که در این مورد صورت گرفت؛ مشخص شد که مواردی همچون میزان اوره خون و کراتینین سرم که از عوامل به وجود آورنده مشکلاتی همانند دیابت ، مشکلات عروقی و قلبی هستند، می تواند به کاهش عملکرد کلیه ها و آسیب جدی در این عضو مهم بدن منجر شود . از دیگر عوامل مهم در زوال کلیه ها میتوان به عوامل ژنتیکی اشاره کرد . بیماری های مزمن کلیوی و مشکلات حادی که برای این عضو بدن پیش می آید در برخی مواردمی تواند باعث تخریب کامل کلیه ها شده و این موضوع  از مشکلات رو به رشد کشورهای مختلف جهان محسوب می شود که داشتن اطلاعات اولیه و پیشگیرانه در این خصوص میتواند کمک شایانی در درمان و پیشگیری از این عارضه کند.

طبق گزارش های مستند در جامعه مورد مطالعه قرار گرفته (منابع رسمی پزشکی و درمانی هندوستان) و با ارزیابی و آزمایش از حدود 9 میلیون نفر در این کشور مشخص شد که یک سوم از این نمونه ها با عواملی همچون کراتین و سیستاتین که از عوامل ایجاد کننده  ناپایداری شرایط کلیه و بروز عوارض کلیوی هستند،  روبرو بوده  و در همین خصوص افراد بالای 60 سال بیشترین قشر آسیب پذیر را تشکیل می دهند .

در ادامه این پژوهش ها و  بررسی عوامل محیطی و آب وهوایی ونقش آن بر این بیماری مشخص شد که مناطق جنوبی این کشور با کمترین میزان اختلال کلیوی روبرو هستند و به طور خاص ساکنین  مناطق شرقی این کشور با حدود 59 درصد بالاتر ازساکنان  مناطق غربی این کشور در معرض خطر هستند .

در پایان این پژوهش محققان اعلام کردند که بیش از عوامل ژنتیکی در این کشور ، شاخص کراتین در افراد این سرزمین باعث بروز مشکلات کلیوی است .

منبع : Healthsite

ترجمه: فاطمه کردی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]