کشف موازنه تکاملی ویژه بین اندازه مغز و قدرت سیستم ایمنی

جانوران دارای مغز بزرگ تر ، بیشتر بیمار می شوند

کد خبر : 32891 پنج شنبه 20 اسفند 1394 - 12:00:00

تحقیقات جدید نشانگر این حقیقت است که موازنه تکاملی ویژه ای بین اندازه مغز و قدرت سیستم ایمنی در بدن وجود دارد . در همین راستا مشخص شد که جاندارانی که مغز بزرگتری دارند نسبت به گونه های دیگر با مغز کوچکتر در برابر بیماری ها آسیب پذیر تر هستند.

در این تحقیقات دانشمندان این پرسش را  مطرح کردند که آیا ابعاد مغز ارتباطی با هوش دارد و آیا هرچه مغز یک جاندار بزرگتر باشد می توان این گونه گفت که آن جانور با هوش تر است ؟

پژوهشگران در پاسخ به این پرسش  اعتقاد دارند که اگر هوش بالا با اندازه مغز ارتباط داشت ، نهنگ باهوش ترین موجود روی کره زمین بود و پر واضح است که قطعا این گونه نیست .

موجودات زنده دارای انرژی محدودی هستند و هیچ گاه نیز توان مصرف تمام انرژی دریافتی را نخواهند داشت . سرمایه گذاری بیشتر بدن در یک ارگان وعضو مانند مغز باعث کاهش انرژی در اندام های دیگر همانند عضلات ، روده ها و .... شده و این یک قانون در پستانداران است که مغز بزرگتر در آن ها ، کوچک بودن دستگاه گوارش و روده ها را به همراه دارد .

دکتر آلکساندر کوترچال از گروه زیست شناسی دانشگاه استکلهم در این خصوص گفت : موجودات زنده دارای انرژی محدودی هستند و هیچ گاه نیز توان مصرف تمام انرژی دریافتی را نخواهند داشت . وی در ادامه  توضیحات خود اظهار داشت : سرمایه گذاری بیشتر بدن در یک ارگان وعضو مانند مغز باعث کاهش انرژی در اندام های دیگر همانند عضلات ، روده ها و .... شده و این یک قانون در پستانداران است که مغز بزرگتر در آن ها ، کوچک بودن دستگاه گوارش و روده ها را به همراه دارد .

در ادامه این بررسی ها ، محققان تصمیم گرفتند از حیوانات به عنوان مدلی خاص برای رسیدن به پاسخ این پرسش که آیا مغز بزرگتر باعث کاهش عکس العمل های ایمنی در بدن می شود ، استفاده کنند .

در همین مورد یک  گونه ماهی خاص با اندازه مغز ی متفاوت مورد آزمایش قرار گرفت و در پایان مغز کوچک تر پاسخ ایمنی قوی تری نسبت به مغز بزرگتر داشت .

در پایان این پژوهش دکتر کوترچال  اضافه کرد : یادگیری بهتر، ارتباطی به مغز و اندازه آن ندارد و اندازه مغز نه تنها در میان گونه ها ،بلکه در میان اجزاء یک گونه مشخص نیز متفاوت است . وی همچنین با اشاره به مورچه ها و زنبور های عسل که از مغز کوچکی بهره  می برند به عنوان مثالی روشن استفاده کرد که در عین کوچکی مغز ، موجوداتی بسیار خوش فکر و هوشمند تلقی می شوند . 

منبع : DISCOVERY

ترجمه: فاطمه کردی

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]