پیروزی تاریخی هوش مصنوعی گوگل در مقابل قهرمان بازی گو

کد خبر : 32885 پنج شنبه 20 اسفند 1394 - 02:14:58

هوش مصنوعی گوگل ساعاتی پیش قهرمان بازی «گو» (Go) را شکست داد. این مسابقه که بین «لی سدول» (Lee Sedol)، قهرمان بازی Go و هوش مصنوعی Deep Mind شرکت گوگل انجام شده بود، قدرت بالای هوش مصنوعی ساخته شده‌ی گوگل را به تصویر کشید.

انجام بازی Go در عین اینکه قوانین ساده‌ای دارد، برای کامپیوترها بسیار سخت است. کامپیوترها معمولا نمی‌توانند تعداد بالای حرکات این بازی را پردازش کنند. در حالی که کامپیوترها دهه‌ها است که می‌توانند بزرگ‌ترین قهرمان‌های شطرنج دنیا را شکست دهند، آن‌ها تا به امروز توانایی مقابله با یک بازیکن حرفه‌ای Go را نداشتند.

لی اگر بتواند در بازی‌های آینده پیروز شود، یک میلیون دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

هوش مصنوعی Deep Mind شرکت گوگل، به غیر از بازی امروزش، قرار است چهار بازی دیگر هم در سئول انجام دهد. لی سدول پس از سه و نیم ساعت بازی کردن و در حالی که هنوز ۲۸ دقیقه و ۲۸ ثانیه زمان داشت، از ادامه‌ی بازی انصراف داد و شکست‌اش را پذیرفت. لی اگر بتواند در بازی‌های آینده پیروز شود، یک میلیون دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

بازی گو و فلسفه‌ی آن چیست؟

لی درباره‌ی بازی گفته است: “از قبول کردن این چالش پشیمان نیستم. شوکه شده‌ام. اما از بازی لذت بردم و منتظر بازی بعدی هستم. فکر می‌کنم در شروع بازی اشتباه کردم و اگر بازی بعدی را بهتر شروع کنم، تصور می‌کنم بتوانم درصد برنده شدن‌ام را افزایش دهم.”

منبع:دیجی کالا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]