وزیر ارتباطات: جمع آوری زباله های الکترونیکی باید اقتصادی شود

کد خبر : 32751 سه شنبه 18 اسفند 1394 - 19:12:34

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، جمع آوری زباله های الکترونیکی را بسیار مهم دانست و گفت: اقتصادی کردن جمع آوری زباله ها ضروری است.

محمود واعظی روز سه شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت ارتباطات و سازمان حفاظت محیط زیست در محل این وزارتخانه افزود: باید کاری کرد مردم به جای دور انداختن وسایل الکترونیکی از رده خارج شده، آنها را به مراکزی بفروشند و این مراکز می توانند از آنها در مصارف دیگر استفاده کنند. 
وی تاکید کرد: باید خرید زباله های الکترونیکی برای چنین مراکزی اقتصادی شود تا گروه های بیشتری برای فعالیت در این زمینه ترغیب شوند. 
واعظی تاکید کرد: اقتصادی کردن جمع آوری زباله های الکترونیکی در نهایت به حفظ محیط زیست منجر خواهد شد. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رصد امواج ماهواره ای با همکاری سازمان انرژی اتمی خبر داد و گفت: امواج تلفن همراه ضرری ندارد.
وی به برخی آلودگی های زیست محیطی که گفته می شود منشاء امواج الکترومغناطیسی و مغناطیسی دارد اشاره کرد و افزود: باوجود شایعاتی که منتشر می شود، استانداردهای امواج تلفن همراه از جمله استانداردهای اتحادیه جهانی مخابرات است و حتی در کشورهای اروپایی که در بحث محیط زیست و حقوق بشر تاکید زیادی دارند، این استانداردها مورد موافقت قرار گرفته است.
واعظی خاطرنشان ساخت: امواج تلفن همراه حتی از امواج رادیو و تلویزیون نیز کمتر است و به طور کلی تشعشع این امواج ضرری به همراه ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه درباره امواج ماهواره ای از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم به طور جدی وارد این بحث شده و علنی نیز شده است، افزود: اکنون نیز رصد این امواج از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و با همکاری سازمان انرژی اتمی انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: نگرانی هایی که از گذشته در این باره وجود داشته بسیار کم شده است؛ می توان به مردم اطمینان داد که مراقبت ها در این باره افزایش یافته است.
واعظی با بیان اینکه مقوله فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت صنعت سبز و اهداف محیط زیست است، اضافه کرد: هم اکنون شرکت پست با تمرکز بر مقوله تجارت الکترونیک، پست بانک با تمرکز بر راه اندازی دفاتر خدمات ارتباطی روستایی، سازمان فضایی با تمرکز بر فناوری سنجش از دور و منطقه ویژه اقتصادی پیام با آوردن مجموعه های اقتصادی از صنایع سبز و هوشمندسازی درخصوص محیط زیست، فعالیت متمرکزی را ارائه داده اند.
وی به نقش فناوری اطلاعات در کاهش زباله های زیستی، انتخابات و نقش فضای مجازی اشاره کرد و گفت: انتخابات اخیر به دلیل استفاده بیشتر کاندیداها از فضای مجازی نماد کاهش استفاده از کاغذ بود و از سوی دیگر، صنعت فناوری اطلاعات، انتخاباتی کارآمد و بی نقص را فراهم کرد.
وی، به آماده بودن برای 25 فرآیند برگزاری انتخابات الکترونیک اشاره کرد و افزود: 24 فرآیند مرتبط با این طرح در انتخابات اخیر انجام شد و تنها مقوله رأی الکترونیکی اجرایی نشد.
وزیر ارتباطات ادامه داد: بر این اساس، از وزارت کشور و شورای نگهبان خواستاریم با توجه به آمادگی زیرساخت های ارتباطی برای انجام رأی گیری الکترونیکی، دور دوم انتخابات مجلس را با رأی گیری الکترونیکی برگزار کند.
واعظی، ایجاد شهر هوشمند را نیز از دیگر مباحثی عنوان کرد که می تواند به حفظ محیط زیست کمک کند.
وی افزود: تا سال 2020 بیش از 50 میلیارد انسان و شیء از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می شوند؛ این مقوله که با نام اینترنت اشیاء شناخته می شود می تواند در خدمت محیط زیست قرار گیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طرح اینترنت اشیاء به صورت آزمایشی در مرکز تحقیقات مخابرات اجرا شده است.
وی گفت: توصیه می کنیم کارگروه مشترکی با همکاری سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات برای اقتصادی کردن زباله ها و پسماندهای الکترونیکی تشکیل شود.
واعظی درباره همکاری با سازمان محیط زیست برای گسترش فیبر نوری در حاشیه جاده ها نیز گفت: برای توسعه شبکه زیرساخت کشور، پروژه نور2 و ایجاد 13 هزار و 500 کیلومتر فیبر نوری بین شهرها و استان ها تعریف شد که برای حفاظت از مسیرهایی که فیبر نوری کشیده می شود درخواست داریم سازمان محیط زیست با ما همکاری داشته باشد.
وزیر ارتباطات به موضوع دسترسی ایرانیان به تلفن همراه نیز اشاره کرد و گفت: اکنون بیش از 100 میلیون سیم کارت در دست 80 میلیون نفر جمعیت ایران است و گویی تلفن همراه هممانند بسیاری از البسه برخی افراد، به طور سالانه در حال تغییر است اما در کنار این تغییر و تحولات باید به این نکته نیز توجه داشت که پسماندهای مربوط به این بخش چه خواهد شد.
به گزارش ایرنا، تفاهم نامه همکاری بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان حفاظت محیط زیست را امروز محمود واعظی و معصومه ابتکار با هدف گسترش فناوری های نوین ارتباطی به حفاظت محیط زیست در محل وزارت ارتباطات امضا کردند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]