کد خبر : 3169 سه شنبه 12 اسفند 1393 - 11:24:14
زیاده-روی-در-استفاده-از-فناوری-های-پیشرفته-سبب-زوال-عقل-می-شود

زیاده روی در استفاده از فناوری های پیشرفته سبب زوال عقل می شود

مطالعات محققان انگلیسی و سوییسی نشان می دهد، استفاده بیش ازحد از فناوری های پیشرفته حافظه انسان را تهدید و او را در معرض خطر ابتلای پیش از موعد به زوال عقل قرار می دهد.

 به گزارش ایرنا از هلث، این محققان هشدار می دهند که استفاده روزمره از فناوری های پیشرفته سبب بروز تغییرات غیرمنتظره ای در مغز می شود.تاکنون تصور می شد که مغز انسان تا زمان رسیدن به بزرگسالی تکامل می یابد و از آن زمان به بعد بدون تغییر باقی می ماند؛اما اکنون تحقیقات نشان می دهد تمام کارهایی که ما در زندگی روزمره انجام می دهیم سبب می شود مغز به روش های بی شماری دوباره خود را طراحی کند.

دکتر آرکو گوش متخصص اعصاب در دانشگاه زوریخ سوییس متوجه شده است، افرادی که از تلفن های همراه صفحه لمسی استفاده می کنند قشر سوماتوسنسوری مغز آنها بزرگتر است؛ این منطقه از مغز انگشت شست را کنترل می کند.بر اساس این تحقیق که در مجله Current Biology منتشر شده است، هر چه شخص زمان بیشتری را صرف کار با تلفن همراه خود می کند، این ارتباط میان مغز و دست بیشتر می شود.

مطالعه دیگری که در ماه سپتامبر توسط محققان دانشگاه ساسکس انگلیس انجام شد، نشان داد، افرادی که بطور روزمره در یک زمان به بیش از یک صفحه نمایش نگاه می کنند برای مثال در حالیکه در مقابل تلویزیون نشسته اند از تلفن همراه خود استفاده می کنند خطر ابتلا به افسردگی و مشکلات احساسی در آنها افزایش می یابد.محققان با تصویر برداری از مغز 75 داوطلب متوجه شدند منطقه ای از مغز به نام قشر کمربندی قدامی (ACC) در افرادی که همزمان از چند وسیله الکترونیکی استفاده می کنند، کوچکتر است. ACC منطقه ای از مغز است که گمان می رود احساسات را تنظیم می کند و در تصمیم گیری دخالت دارد.

کلید واژه ها: فناوری زوال عقل
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]