کد خبر : 31676 شنبه 08 اسفند 1394 - 13:31:32
گوگل-با-نگاه-کردن-به-عکس-ها-می-تواند-موقعیت-آنها-را-تشخیص-دهد

گوگل با نگاه کردن به عکس ها می تواند موقعیت آنها را تشخیص دهد

تجربیاتی که گوگل تا به امروز در زمینه یادگیری عمیق داشته نتایج بسیار خوبی را چه به لحاظ عملی و چه جذابیت کلی در بر داشته اند.

 جدیدترین دستاورد این شرکت در زمینه هوش مصنوعی می تواند به یک تصویر نگاه کرده و از طریق مقایسه آن با میلیون ها عکس دیگر حدس بزند که در کجا گرفته شده است.این هوش مصنوعی PlaNet نام دارد و ظاهرا پرچمدار عصری است که در آن نیازی به برچسب گذاری جغرافیایی تصاویر برای مشخص نمودن موقعیت گرفته شدنشان نیست.

عملکرد این سیستم هم بسیار ساده است. اگر تصویری از برج آزادی را مقابل فردی قرار دهید، آنگاه میلیون ها نفر از مردم می توانند حدس بزنند که تصویر در تهران گرفته شده است. در واقع ما مناطق مختلف جغرافیایی را بر مبنای جاذبه های گردشگری آنها تشخیص می دهیم و برنامه ای که توسط گوگل طراحی شده هم تقریبا همین کار را انجام می دهد.
با این همه، PlaNet می تواند عکس ها را در نبود این آثار و جاذبه ها تشخیص داده و برای این منظور آنها را با دیتابیسی از عکس های گرفته شده در سرتاسر دنیا مقایسه می کند.
این تکنولوژی البته هنوز هم کامل نیست یا حتی نمی توان گفت که پایداری لازم را دارد. Tobias Weyland سرپرست تیم توسعه دهنده این هوش مصنوعی می گوید PlaNet می تواند موقعیت یک عکس را با دقتی در سطح خیابان در 3.6 درصد موارد درست تشخیص دهد.
البته دقت این سیستم برای درست حدس زدن شهر تا 10.1 درصد است و کشورها را هم با دقت 28.4 درصد درست تشخیص میدهد. توانایی تشخیص قاره توسط این هوش مصنوعی برابر با  48 درصد عنوان شده و این یعنی PlaNet، قاره عکس مورد نظر شما را در نصف موارد درست حدس می زند.
شاید به نظر شما توسعه چنین سیستمی با این دقت پایین اهمیتی نداشته باشد، اما مساله مهم این است که PlaNet کارش را بهتر از انسان انجام می دهد. برای اینکه در این رابطه با ما هم نظر شوید بهتر است نگاهی به بازی Geogusser بیاندازید؛ در این بازی شما به صورت تصادفی در یک نقطه قرار داده می شود و اجازه می یابید تا با حرکت به بخش های کناری خود موقعیت تان را حدس بزنید.
دانشمندان نیز با در نظر داشتن همین مساله و برای نشان دادن توانایی تکنولوژی طراحی شده خود تصمیم گرفتند آن را با گروهی از افراد که مرتبا به شهرها و کشورهای مختلف سفر می کنند مقایسه نمایند و بعد از بررسی ها مشخص شد که «نرخ خطای موقعیتی» PlaNet کمتر از نصف رقبای انسانی اش است.
به گزارش دیجیاتو، گوگل مشخص نکرده که چطور می خواهد از این تکنولوژی استفاده کرده و توسعه آن را به جلو ببرد و برای روشن تر شدن این امر لازم است که اندکی منتظر بمانیم.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
کلید واژه ها: گوگل عکس تکنولوژی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]