کنترل سلامتی زمین با ماهواره سنتینل – 3 ای

کد خبر : 31039 شنبه 01 اسفند 1394 - 13:03:01

ماهواره «سنتینل – 3 ای» ( Sentinel-3A) آژانس فضایی اروپا، اخیرا از پایگاهی در روسیه به فضا پرتاب شد.

ماهواره اکنون در مدار زمین است و به زودی تصاویر لحظه ای از آن ارسال می کند. این سومین ماهواره از ناوگان شش ماهواره ای «سنتینل» است و داده های آن در اختیار کارشناسان و کاربران عام قرار خواهد گرفت. به گزارش ایرنا از پایگاه خبری یورونیوز، ولکر لیبیگ مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا می گوید: ناوگان سنتینل نگهبان زمین هستند و آن را رصد می کنند. سنتینل 3 تصویر جامع تری به ما می دهد. ابزارهای آن وضوح کمتری دارند اما هر روز وضعیت روزآمد کره زمین را به ما می دهد.

ماهواره های «سنتینل» علاوه بر رصد تغییرات زمین، کاربردهای عملی از جمله کنترل آلودگی زیست دریایی، حاصلخیزی، سلامت گیاهان و جنگل ها و اندازه گیری ارتفاع یخ و آب دریاها دارند. ماهواره «سنتینل 3 ای» چهار ابزار رصد و همچنین حسگرهای بسیار پیشرفته ای برای جمع آوری داده از وضعیت اقیانوس ها را با خود حمل می کند.
مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا می گوید: سامانه های ماهواره ای کار پیش بینی و رصد را بهبود می دهند. این همان برنامه کوپرنیک است با این تفاوت که شامل محیط زیست و سازمان های فعال هم می شود.
وی ادامه داد: می توانیم میزان بالا آمدن سطح دریا و سامانه جریان های دریایی مانند «ال نینو» را رصد کنیم، ابزاری از ناسا داریم که رنگ اقیانوس ها را اندازه گیری می کند. آلودگی آب و یا مثلا رشد جلبک ها را اندازه گیری کنیم. همچنین در بخش خاکی زمین، گسترش و تغییر کلان شهرها، جنگل ها و مناطق کشاورزی را رصد می کنیم. ابزای برای اندازه گیری میلیمتری تغییرات سطح دریاها نیز داریم.
ابزارهای ماهواره «سنتینل3» با اندازه گیری متغیرهایی مانند شاخص مناطق سبز، میزان پرتوهای فتوسنتز و شاخص فتوسنتز در روی زمین، اطلاعات منحصر بفردی در باره وضعیت گیاهان و جنگلها فراهم کنند.
مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا می افزاید: می خواهیم در تامین و مراقبت از غذای کره زمین نقش داشته باشیم. با داشتن ابزارهای لازم در این ماهواره، در آینده می توانیم مانند پیش بینی وضع هوا، پیش بینی فصل کاشت و برداشت هم داشته باشیم.»
عملیات ماهواره در پنج ماه آینده شروع خواهد شد. «سنتینل 3 ای» هر دو روز یکبار، یک پوشش جهانی می دهد که داده های آن به طور منظم پردازش و پس از چند ساعت در دسترس کاربران خواهد بود. به گفته مدیر برنامه رصد زمین آژانس، همه داده ها در همان لحظه پردازش شده و سه ساعت بعد در اختیار همه کاربران قرار می گیرند. داده ها هم توسط نهادها و سامانه های برنامه کوپرنیک و هم توسط یک سامانه پردازش داده بسیار گسترده در اختیار همگان خواهد بود و می توان این داده ها را از اینترنت دانلود کرد.
این داده ها عامل مهمی برای اندازه گیری، رصد و همچنین پیش بینی تغییرات آب و هوایی در دهه های آینده است. بنا به توافقنامه ای که دسامبر 2015 در جریان نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در پاریس امضا شد، همه کشورها موظف به گزارش و مراقبت از وضعیت زمین شدند.
مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا گفت: تصاویر ماهواره ای به همه کشورها کمک می کند تا وضعیت آب و هوایی و تغییرات آن را گزارش دهند. پنج سال دیگر که این گزارش باید آماده شود، اطلاعات مفیدی در آن وجود خواهد داشت.
هر ماموریت «سنتینل»، شامل دو ماهواره «ای و بی» (A – B) است که در یک مدار می چرخند. پس از قرار گرفتن «سنتینل – 3 ای» ( Sentinel-3A) در مدار خود، قرار است «سنتینل 3 بی» نیز سال آینده به آن ملحق شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]