کد خبر : 23203 دوشنبه 09 آذر 1394 - 04:00:00
-چراغی-که-با-سوخت-باکتریایی-کار-می-کند

راهکاری برای مناطق دارای بحران انرژی:

چراغی که با سوخت باکتریایی کار می کند

سیناپرس: دانشمندان موفق شده اند تا یک نوع خاص از چراغ را بسازند که به جای استفاده از انرژی الکتریسته موجود در شبکه برق خانگی، از باکتری های خاصی برای روشن شدن استفاده می کند.

حفظ زیر ساخت های الکترونیکی در مناطق جنگلی بسیار دشوار است. این مناطق معمولا پوشیده از پوشش های گیاهی مختلف و مستعد رطوبت شدید و جاری شدن سیل هستند. برخی از روستاها در پرو به همین دلیل مجبور به قطع شبکه الکتریکی خود شده اند و برخی نیز عناصر مربوط به آن را تخریب کرده اند. به این ترتیب ساکنین این منطقه برای تامین برق خانه های خود و حتی مطالعه مجبور به استفاده از چراغ های نفتی هستند.

این سازه انرژی آزاد شده از ژئوباکتری ها (نوعی باکتری که به تولید الکترون می پردازد) را به خود جذب می کند. این شبکه انرژی دریافتی را در باتری معمولی ذخیره می کند. این باتری می تواند لامپ یاد شده را به مدت دو ساعت در روز روشن نگه دارد.

محققان دانشگاه پرو برای این امر راه حل بسیار مناسبی طراحی کرده اند. آنها موفق به طراحی چراغ های LED جدیدی شده اند که انرژی آنها از گیاهان خانگی تامین می شود. به این ترتیب می توان بسیاری از مشکلات یاد شده در این دست از مناطق را به سادگی و با کمک امکاناتی که در این مناطق به وفور یافت می شوند رفع کرد.

محققان برای ساخت این لامپ های گیاهی به طراحی یک شبکه منحصر به فرد فلزی در خاک پرداخته اند. این سازه انرژی آزاد شده از ژئوباکتری ها (نوعی باکتری که به تولید الکترون می پردازد) را به خود جذب می کند. این شبکه انرژی دریافتی را در باتری معمولی ذخیره می کند. این باتری می تواند لامپ یاد شده را به مدت دو ساعت در روز روشن نگه دارد.

به این ترتیب با استفاده از این روش می توان منبع نوری سالم تر و روشن تر از شرایط عادی را در اختیار داشت. محققان تا کنون موفق به ساخت و توزیع ده نمونه کامل و کاربردی از این چراغ ها شده اند.

منبع

کلید واژه ها: چراغ‌ مصرف انرژی باکتری
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]