کد خبر : 1837 جمعه 24 بهمن 1393 - 08:28:55
نابودی-میلیون-ها-کتاب-نفیس-در-پی-آتش-سوزی-در-مسکو

نابودی میلیون ها کتاب نفیس در پی آتش سوزی در مسکو

سیناپرس: در پی وقوع آتش سوزی گسترده در کتابخانه علوم اجتماعی مسکو که یکی از ارزشمند ترین گنجینه های اطلاعاتی دنیا به شمار می رود ، بیش از 2 میلیون نسخه از این کتاب ها نابود شد . مقامات روسی از این حادثه به عنوان چرنوبیل فرهنگی یاد کردند.

سینا پرس : بر اساس گزارش منابع رسمی ، کتابخانه موسسه اطلاعات علوم اجتماعی مسکو Institute for Information on Social Sciences که یکی از بزرگترین و قدیمی ترین کتابخانه های روسیه محسوب می شود به دلیل آتش سوزی گسترده ای که در ماه گذشته میلادی ( ژانویه ) در آن روی داد ، بیش از پانزده درصد از گنجینه کتاب های خود را از دست داده که این میزان خسارت برابر با دو میلیون و سیصد هزار نسخه کتاب است.

این اتفاق دقیقا دو هفته پیش و در تاریخ سی ام ژانویه رخ داده و در آن بخش بزرگی از کتابخانه مسکو در آتش سوزی که مهار آن به مدت 25 ساعت به طول انجامید ،  نابود شد . در همین زمینه ولادیمیر فورتوف Vladimir Fortov ، مدیر آکادمی علوم روسیه از این رویداد به عنوان یک حادثه چرنوبیل فرهنگی یاد کرده و میزان خسارات و آسیب های فرهنگی این حادثه را با حادثه انفجار تاسیسات اتمی چرنوبیل در سال 1986 میلادی مقایسه کرد .

گفتنی است در مخزن این کتابخانه بیش از ده میلیون جلد کتاب وجود دارد و برخی از این کتاب ها ، نسخه های منحصر به فرد و نایابی هستند که قدمتی برابر با قرن شانزدهم میلادی دارند  و همچنین این کتابخانه دارای مجموعه نفیسی از اسناد سازمان ملل متحد ، گزارش های کنگره آمریکا در سال 1789 و مدارکی از پارلمان انگلستان در سال 1803 میلادی است . علاوه بر این موارد ، بیش از 45 هزار رساله و آثار پژوهشی منحصر به فرد نیز در این کتابخانه نگهداری می شده است .

شایان ذکر است که در این کتابخانه اقدامات حفاظتی و مرمتی پیشرفته ای برای حفظ این آثار ارزشمند پیش بینی شده بوده و برای نمونه تنها 985 هزار جلد از این کتاب ها که نیاز به نگهداری در فضائی خشک و با رطوبت پائین را داشتند به سالن های خاصی با این ویژگی ها منتقل شده و 3 میلیون جلد از این کتاب ها نیز به منظور جلوگیری از فساد و تجزیه شدن در حالت منجمد قرار دارند .

هنوز آمار دقیقی از آثار و کتاب های ارزشمندی که در این حادثه آتش سوزی از بین رفته اند منتشر نشده است و میزان خسارات وارد شده به کنجینه ارزشمند کتب نایاب این مجموعه در دست بررسی است . گفتنی است این کتابخانه در اسل 1918 تاسیس شده است .

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]