ترکیب موجود در فلفل نویدبخش درمان سرطان

کد خبر : 15796 شنبه 21 شهریور 1394 - 18:55:55

دانشمندان با شناخت نحوه عملکرد ترکیب ضدسرطانی موجود در فلفل، یک گام در مسیر استفاده از این مولکول برای درمان سرطان جلوتر رفتند.

 ده ها سال است که مشخص شده است کاپسایسین (capsaicin) موجود در فلفل تند که تندی فلفل به خود وجود این ماده است، موجب از بین بردن سلول های سرطان پروستات می شود.
محققان در یک گزارش جدید اعلام کردند که با مشخص کردن نحوه فعالیت کاپسایسین در از بین بردن سلول های سرطانی، در مسیر استفاده از این مولکول برای درمان سرطان یک گام جلو رفته اند.
کاپسایسین پیش از این نیز کاربرد پزشکی داشته است و در کرم های تسکین درد مانند کاپزاسین ( Capzasin) و تراگن (Theragen) ، آرتریت، کمر درد و کشیدگی عضلات استفاده می شود.
محققان در یک مطالعه جدید که در چین انجام شد متوجه شدند که کاپسایسین می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان ، بیماری های قلبی و تنفسی را کاهش دهد.
در سال 2006 یک مطالعه نشان داد که کاپسایسین می تواند بدون آسیب رساندن به سلول های سالم ، باعث از بین رفتن سلول های سرطانی پروستات شود.
هر چند که برای این کار لازم بود به موش ها دوزی از این مولکول داده شود که معادل مصرف سه تا هشت فلفل هابانرو به میزان سه بار در هفته در یک مرد 90 کیلویی است.
محققان موسسه فناوری مدرس در هند نیز در یک مطالعه دیگر که در مجله Physical Chemistry منتشر شده است متوجه شدند که این مولکول به سطح سلول های سرطانی می چسبد و بر غشایی که سلول ها را احاطه کرده و از آنها محافظت می کند، اثر می گذارد.
محققان با تشخیص چگونگی تعامل این مولکول با غشای سلولی امیدوارند که روش های بهتری برای آزاد سازی این مولکول به منظور از بین بردن سلول های سرطانی پیدا کنند.
این مطالعه نشان داد که کاپسایسین وارد غشای نزدیک به سطح سلول می شود و با اضافه شدن مقدار کافی از آن، می تواند بطور موثری موجب از هم پاشیده شدن غشای سلول شود.
به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این یافته می تواند به ابداع ابزارهای جدید برای مبارزه با سرطان و سایر بیماریها منجر شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]