معاون شرکت آب و فاضلاب کشور عنوان کرد:

40000 لیتر کمبود تولید آب در هر ثانیه

کد خبر : 15113 جمعه 13 شهریور 1394 - 08:18:26

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: ما در کل کشور حدود 40000 لیتر در ثانیه کمبود تولید آب داریم. بنابراین با توجه به تداوم خشکسالی و افزایش دما در اثر تغییر اقلیم، رعایت صرفه جویی و الگوی مصرف توسط مردم اجتناب ناپذیر است.

حمیدرضا تشیعی در گفت و گو با خبرنگار سیناپرس، با اشاره به اجرای طرح جامع آب رسانی تهران، گفت: با توجه به اینکه آب تهران مجموعه ای است از آب سطحی 5 سد کرج، طالقان، لتیان، لار و ماملو و نیز آب چاه هایی که در سطح شهر تهران است، اجرای این طرح باعث اختلاط این آبها شده و از نظر گوارایی کیفیت آب را افزایش می دهد. علاوه بر این در نقاطی که به خاطر عدم اجرای شبکه فاضلاب به ویژه در جنوب تهران، احتمال وجود نیترات در آب بود، به دلیل اختلاط آب این نگرانی ها برطرف می شود. به نوعی می توان گفت که با اجرای این طرح عدالت در کیفیت آب بین شمال و جنوب تهران برقرار می شود.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور افزود: کیفیت آب تهران در حال حاضر کاملا مطابق استاندارد 1053 است و این کیفیت در کمیته های مشترکی که بین دانشگاه های علوم پزشکی و شرکت آب و فاضلاب وجود دارد کاملا تحت کنترل است. نمودارهای شاخص کیفیت آب نسبت به سال های گذشته رو به بهبود است. با اجرای این پروژه، کیفیت آب بیمه می شود که حتی در شرایط کمبود تولید آب سطحی در مواقع خشکسالی، نگران تغییر کیفیت آب نخواهیم بود. با این اختلاط یکنواختی و ضریب اطمینان از نظر کیفیت آب ایجاد می شود. بیشتر هم شاخص های گوارایی مد نظر است و الا آب تهران از نظر میکروبی و باکتریایی کاملا مطابق شاخص هاست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای فصل های پاییز و زمستان نگرانی از بابت تامین آب شرب وجود دارد؟ گفت: فصل بارندگی در سال آبی آینده، از پاییز شروع می شود. اگر مردم صرفه جویی نکنند و حجم ذخایر ما کم شود، نگرانی ما از نیمه اول سال آینده شروع می شود. خوشبختانه با تدابیری که اتخاذ شده در نیمه دوم امسال مشکلی از نظر کم آبی نداریم البته این ناقض آن نیست که مردم الگوی مصرف و صرفه جویی را عایت نکنند.

تشیعی خاطرنشان کرد: الحمدالله همکاری مردم در این زمینه خوب بوده اما از انتظاری که ما داشتیم مبنی بر صرفه جویی 20 درصدی، حدود 5 درصد آن محقق شد. ما در کل کشور حدود 40000 لیتر در ثانیه کمبود تولید آب داریم. این رقم معادل 25 درصد مصرف آب ما است. بنابراین با توجه به تداوم خشکسالی و افزایش دما در اثر تغییر اقلیم، رعایت صرفه جویی و الگوی مصرف توسط مردم اجتناب ناپذیر است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: ما طرحی را با کمک انجمن تولیدکنندگان شیرهای بهداشتی شروع کردیم که بتوانیم به صورت وسیع توزیع شیرآلات بهداشتی کاهنده مصرف را در مرحله اول برای مشترکانی که داوطلب هستند، انجام دهیم. انشالله با مصوبه ای که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و به تایید شورای نگهبان رسید، این کار برای تمام مشترکان انجام می شود و تجهیزات کاهنده مصرف در تمام منازل نصب و هزینه آن از قبوض مردم در بازه 12 تا 24 ماهه کسر خواهد شد. در این صورت علاوه بر اینکه مردم با تغییر رفتار مصرفی خود به صرفه جویی کمک می کنند، با نصب این تجهیزات، از نظر فیزیکی هم صرفه جویی در مصرف آب اتفاق می افتد.  

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]