رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران خبر داد:

راهکارهای گذشته جوابگوی معضلات زیست محیطی نیستند

کد خبر : 136940 دوشنبه 14 شهریور 1401 - 12:17:49

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در حال حاضر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر هستند و ۳۰۰ شرکت نیز در انتظار اخذ مجوز برای استقرار در پارک هستند.

 علی اسدی در نشستی با معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به هدف گذاری صورت گرفته برای افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود: در حال حاضر حدود ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر هستند و ۳۰۰ شرکت نیز آماده هستند تا در صورت صدور مجوز لازم توسط شورای پذیرش بتوانند در مجموعه‌ای که بر اساس تفاهم‌نامه با سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای در محدوده میدان بهمن در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفته است، مستقر شوند.

۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در انتظار اخذ مجوز فعالیت/راهکارها گذشته جوابگوی معضلات زیست محیطی نیستند

استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه محیط زیست در اولویت دانشگاه تهران

وی یادآور شد: در گذشته نگاه غالب، متوجه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فنی بوده است. این درحالی است که این نگاه سازه‌ای نتوانسته است به حل مشکلات کشور کمک کند. در دوره جدید مدیریتی دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری، رویکرد را در زمینه اولویت‌دهی به استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان تغییر داده‌ایم. به گونه‌ای که دیگر این طور نیست که غلبه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری با رشته‌های فنی باشد بلکه شرکت‌های فعال در رشته‌های غیرفنی از جمله علوم اجتماعی، هنرها، محیط زیست، اقتصاد و … نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

امکان توسعه ناحیه نوآوری دانشگاه تهران تا میدان بهمن

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان محیط زیستی باید در اولویت باشد، خاطرنشان کرد: در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به روی همه کسانی که در قالب هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان نقش‌آفرینی می‌کنند، باز است. بر اساس مذاکره‌ای که با رییس دانشگاه تهران صورت دادیم، نظر موافق برای توسعه ناحیه نوآوری دانشگاه تهران تا میدان بهمن وجود دارد.

اسدی با بیان اینکه راهکارها و فناوری‌های گذشته دیگر جوابگوی حل مشکلات و معضلات زیست محیطی نیستند، درباره انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه فی‌مابین معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اظهار داشت: تفاهم‌نامه یک وسیله است و هدف نیست؛ بنابراین باید به عملیاتی کردن مفاد تفاهم‌نامه‌ها در میدان عمل بپردازیم.

علیرضا نورپور رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: در حال حاضر یک روحیه جهادی و امیدوارکننده بر بخش‌های مختلف کشور حاکم است که فرصتی ویژه برای حرکت رو به جلو و رفع مشکلات کشور فراهم آورده است.

وی به نوع نگاه رییس‌جمهور که دانشگاه را «اتاق فکر دولت» و «نهاد حل مساله» می‌داند اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد: با فعال‌سازی ظرفیت‌های دانشگاه تهران بتوان راه‌حل‌های مناسب برای رفع مشکلات و معضلات زیست محیطی طراحی کرد.

رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: مسایلی که جامعه و صنعت با آنها مواجه هستند، تک بعدی نیستند بلکه اموری چندوجهی بوده و برای حل آنها نیاز است که چند رشته و تخصص وارد میدان شوند. به همین جهت در دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در حال توسعه رشته‌های بین‌رشته‌ای از جمله حقوق محیط زیست هستیم.

نورپور به نقش دانشگاه در زمینه آموزش همگانی و فرهنگ‌سازی در حوزه محیط زیست اشاره کرد و افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی از متخصصین دانشگاهی که در حوزه محیط زیست فعال هستند و همچنین ایجاد ساز و کار لازم در زمینه دسترسی دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست به بانک اطلاعاتی پایان‌نامه‌های دانشجویی، مجلات و نشریات علمی دانشگاهی از جمله اقداماتی است که در دستور کار دانشکده محیط زیست قرار دارد.

وی با یادآوری اینکه «راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع آلودگی بویایی» و «تربیت نیروی متخصص در حوزه آلودگی بویایی» از محورهای مهم تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است، گفت: این دانشکده محیط زیست به طور ویژه بر روی مساله آلودگی بویایی کار خواهد کرد البته تأمین تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز با کمک سازمان حفاظت محیط زیست صورت می‌گیرد.

برپایه گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نورالله مرادی معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست از آغاز سال ۱۴۰۱، بانک جامع شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه محیط زیست را تهیه کرده و با راه‌اندازی دبیرخانه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه محیط زیست، نخستین همایش این شرکت‌ها نیز شکل گرفت.

وی از راه‌اندازی دفتر ارتباط با دانشگاه در سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و درباره نقش دانشگاه در زمینه آموزش در حوزه محیط زیست، اظهار کرد: درس شناخت محیط زیست در ۱۰ دانشگاه کشور برای دانشجویان مقطع کارشناسی اجباری شده است و امیدواریم به مرور زمان، گذراندن این درس برای دانشجویان مقطع کارشناسی همه دانشگاه‌ها اجباری شود.

 تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده محیط زیست و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران عصر روز گذشته به امضای نورالله مرادی معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و علیرضا نورپور رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران رسید.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]