کد خبر : 13162 شنبه 17 مرداد 1394 - 11:46:04
پخش-موسیقی-هنگام-جراحی-بی-خطر-نیست

پخش موسیقی هنگام جراحی بی خطر نیست

مطالعه محققان انگلیسی نشان می دهد که پخش موسیقی در اتاق عمل که پیش از این گفته می شد سبب کارایی بهتر جراحان می شود،چندان بی خطر هم نیست.

 به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه،این مطالعه که درمجله Advanced Nursing منتشر شده است، نشان می دهد که پخش موسیقی در اتاق عمل می تواند در ارتباطات تیم جراحی اختلال ایجاد کند و ممکن است جراح یک درخواست را پنج بار تکرار کند.

به گفته محققان، بیش از 50 درصد عمل های جراحی در یک پس زمینه موسیقی انجام می شود با این وجود این رقم در کشورهای مختلف متفاوت است بطوریکه در انگلیس این رقم به 72 درصد می رسد.
برخی جراحان می گویند،پخش موسیقی سبب کاهش استرس و تقویت تمرکز آنها در حین عمل جراحی می شود اما اشکالات احتمالی پخش موسیقی در اتاق عمل به ندرت مورد بررسی قرار گرفته است.
برای این منظور محققان کالج سلطنتی لندن در یک مطالعه 20 اتاق عمل در انگلیس را در طی مدت 6 ماه مورد بررسی قرار دادند که در برخی از این اتاق های موسیقی پخش می شد.
محققان با بررسی بیش از پنج هزار مورد جراحی، تقاضای یک پزشک که به واکنش یک پزشک دیگر یا یکی از اعضای تیم جراحی نیاز داشت مد نظر قرار دادند.نتایج نشان داد که در اتاق هایی که موسیقی پخش می شد تکرار درخواست ها پنج برابر بیشتر بود.
این مطالعه بدون در نظر گرفتن این موضوع که آیا پخش موسیقی سبب افزایش تمرکز جراح می شود یا خیر نتیجه گیری می کند، هر چیزی که ارتباط بین تیم جراحی را مختل کند، ایمنی بیمار را به خطر می اندازد.

کلید واژه ها: موسیقی جراحی تمرکز
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]