پرسش و پاسخ پزشکی؛

دلایل خالی کردن زانو چیست؟

کد خبر : 130433 یکشنبه 29 اسفند 1400 - 07:23:46

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

اخیرا یکی از زانوهایم موقع پیاده روی خالی می شود. علت اصلی خالی شدن ناگهانی زانوم چیست؟ آیا این مساله نگران کننده است و نیاز به جراحی دارد؟

به گزارش سیناپرس، خالی کردن زانو یکی از عارضه هایی است که موجب می شود پا به صورت ناگهانی خم شود. دلایل مختلفی موجب این عارضه می شود که از میان آنها می توان به آسیب دیدگی رباط زانو، ناپدید شدن کشکک زانو و ابتلا به آرتریت اشاره کرد. در کنار این دلایل می توان به پارگی مینیسک، سائیدگی غضروف و ضعف عضلات مربوط به زانو نیز اشاره کرد. گاهی آسیب دیدگی زانو مانند خم کردن یا چرخش ناگهانی زانو، تغییر جهت زانو و وارد آمدن ضربه به زانو می تواند تاثیر زیادی در تجربه این عارضه، خالی کردن زانون داشته باشد.

بعد از تشخیص بیماری توسط متخصص انتخاب روش درمانی، به شدت بیماری و میزان حاد بودن یا مزمن بودن علت به وجود آورنده بیماری بستگی دارد. در اغلب موارد اگر درجه آسیب دیدگی بالا نباشد، خالی کردن زانو با کمک روش های طب فیزیکی درمان می شود اما گاهی شدت بیماری آنقدر زیاد و مزمن است که تنها راه درمان جراحی است.

استراحت دادن به زانو، سرما درمانی، استفاده از زانو بند، تجویز مسکن، ورزش درمانی، آموزش حرکت های اصلاحی و ماساژ درمانی از جمله اقدامات درمانی است.

*دکتر فتانه اکبری، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]