مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل خبر داد:

۳۷ اثر منقول از استان اردبیل به ثبت ملی رسیدند

کد خبر : 125007 چهارشنبه 03 آذر 1400 - 15:38:35

مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: ۳۷ اثر منقول این استان با بررسی در نشست شورای ثبت آثار منقول به ثبت ملی رسید.

به گزارش سیناپرس اردبیل، نادر فلاحی با اعلام این خبر افزود: از مجموع این آثار ۳۱ اثر شامل چینی‌های آبی و سفید پایگاه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی شامل چندین بشقاب، کاسه، پیاله، گلدان و ظرف لنگری آبی و سفید است که در مجموعه چینی‌خانه نگهداری می‌شود.

وی افزود: همچنین ۶ عدد چینی مکشوفه از محوطه تاریخی خانه مروج اردبیل نیز در ردیف آثار منقول ملی به ثبت رسید که قدمت آنها به دوره صفویه بازمی‌گردد.

مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل بیان کرد: بایداق تکیه برات شهرستان نمین با تزیینات هندسی، کتیبه و نباتی از جنس پارچه ماهوت به رنگ مشکی و دارای حاشیه قرمز نیز جزو اثرهای جای‌گرفته در ردیف آثار ملی است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد.

وی اضافه کرد: در راستای ثبت آثار استان در ردیف ملی پرونده‌هایی برای آثار دیگر نیز تهیه شده است که پس از بررسی و ثبت ملی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

۲۴ اثر در سال ۹۷، ۳۴ اثر در سال ۹۸، ۳۴ اثر در سال گذشته و سه اثر در سال‌جاری شامل ۲۹ اثر منقول، ۲۰ اثر غیرمنقول، ۲۹ اثر ناملموس و ۱۷ اثر طبیعی از استان اردبیل ثبت ملی شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]