کد خبر : 12079 پنج شنبه 01 مرداد 1394 - 03:00:00
خیابان-های-پلاستیکی،-جایگزین-آسفالت

خیابان های پلاستیکی، جایگزین آسفالت

سیناپرس: متخصصان موفق شده اند تا راهکار جدیدی برای پوشش جاده ها پیشنهاد کنند. در این راهکار جدید قرار است تا به جای آسفالت از پوشش پلاستیکی از جنس پلاستیک های بازیافتی استفاده شود.

شاید یکی از مواردی که سالانه برای دولت ها و مردم یک جامعه هزینه بالایی به وجود می آورد، استفاده از آسفالت باشد. این مواد شیمیایی با هزینه بالا  و دشواری هایی بسیاری به اجرا در می آیند ولی دوام چندانی ندارند. از سوی دیگر نیز بسیاری از موارد مربوط به استهلاک خودروها نیز به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به آسفالت باز می گردد.

حال گروهی از متخصصان طرح جدیدی برای جایگزینی آسفالت ارائه کرده اند که بر اساس آن به جای آسفالت، شاهد پوشانده شدن کف خیابان ها با پلاستیک بازیافتی هستیم. استفاده از این مواد می تواند مزایای بسیاری را در پی داشته باشد. نخستین مزیت استفاده از کفپوش های پلاستیکی برای خیابان ها به دوام آن بازمی گردد. این نوع از پوشش جاده می تواند تا سه برابر بیشتر از آسفالت بر روی زمین دوام بیاورد. دومین مورد نیز به مقاومت حرارتی این نوع جاده باز می گردد که عملا پلاستیک مورد استفاده در آن مقاومت بسیار بالاتری دربرابر حرارت خواهد داشت.

برخلاف ظاهر شکننده ای که از پلاستیک در ذهن عموم مردم نقش بسته است می توان انتظار داشت که این پوشش ها بسیار دشوارتر از آسفالت ترک بخورند. یکی از مزایای بسیار بزرگ دیگر در استفاده از این نوع پوشش جاده نیز امکان استفاده از فضای زیرین آن برای انتقال لوله های فاضلاب و کابل های برق و ... است.

شرکت VolkerWessels تصمیم دارد تا این طرح را از وضعیت یک طرح مفهومی خارج کرده و آزمایش های آن در محیط واقعی را آغاز کند. شایان ذکر است که مسئولان شهر روتردام نیز به مسئولان این طرح چراغ سبز نشان داده اند و ممکن است شاهد نخستین آزمایش های مربوطه در این شهر باشیم.

منبع

کلید واژه ها: پلاستیک آسفالت جاده سازی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]