با مصرف سبزیجات از دیابت و چاقی در امان باشید

کد خبر : 1186 سه شنبه 18 آذر 1393 - 14:47:13

مطالعات جدید نشان می دهد ماده ای به نام نیترات که در سبزیجات سبز مانند اسفناج، کاهو و کرفس موجود است، می تواند به سلامت قلب کمک کند و خطر ابتلا به چاقی و دیابت را کاهش دهد.

سیناپرس: محققان دانشگاه کمبریج به این نتیجه رسیدند که خوردن سبزیجات سبز غنی از نیترات، خطر تولید هورمون اریتروپویتین که از کبد و کلیه ها ترشح می شود را کاهش می دهد. این هورمون تعداد گلبول های قرمز خون را در بدن تنظیم می کند. هنگامی که بدن مبتلا به بیماری قلبی عضلانی می گردد، دچار کمبود اکسیژن می شود. اریتروپویتین با افزایش تولید گلبول های قرمز خون، این کمبود اکسیژن را جبران می کند. با این حال، بالا رفتن تعداد گلبول های قرمز خون باعث غلیظ شدن خون می گردد. در چنین شرایطی اعضای بدن و بافت ها ممکن است دچار کمبود شدید اکسیژن شوند و به دلیل اینکه خون بسیار غلیظ شده و از مویرگ ها به آسانی رد نمی شود اکسیژن کافی دریافت نمی کنند.

بنابراین براساس یافته های این مطالعات، مصرف سبزیجات غنی از نیترات می تواند خون را رقیق کند و تعداد گلبول های قرمز خون تولید شده را کاهش دهد که تاثیر بسیار مهمی بر روی سلامت دارد.  مصرف این سبزیجات می تواند از ایجاد لخته خون در رگ ها، سکته یا حملات قلبی جلوگیری کند.

نیترات همچنین می تواند با تبدیل کردن چربی های "بد" به چربی های "خوب" از دیابت و چاقی جلوگیری کند.  در این تبدیل که در پروسه ای به نام "browning" اتفاق می افتد ، سلول های سفید دارای چربی بد، به سلول هایی که چربی خوب دارند تبدیل می شوند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]