در نتیجه یک پژوهش انجام شد؛

تولید سلول های استخوان ساز با لرزش های نانومتری

کد خبر : 115846 پنج شنبه 19 فروردین 1400 - 10:53:30

محققان مرکز تحقیقات نانو تکنولوژی پزشکی و مهندسی بافت در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد در فاز تحقیقاتی با ایجاد لرزش ‌های نانویی در سلول‌ ها، سلول ‌های استخوان ساز تولید کردند.

دکتر حبیب نیکوکار از محققان مرکز نانوتکنولوژی پزشکی و مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی یزد، گفت: در پژوهشکده تولید مثل این دانشگاه ، سه مرکز تحقیقاتی فعال در حوزه‌های ناباروری، علوم سلول‌های بنیادی و بیولوژی سلول‌های بنیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی از اهداف پژوهشکده علوم تولید مثل بازسازی بافت ‌های تناسلی است از این رو این مرکز در آن تلاش است تا از سلول‌ های بنیادی شخص، برای بازسازی بافت‌هایی تخمدان، رحم و بیضه استفاده کند.

نیکوکار با اشاره به زمینه تحقیقاتی بخش نانوبیوتکنولوژی این پژوهشکده، اظهار کرد: در این مرکز فناوری نانو در مطالعات حوزه سلول ‌های بنیادی وارد کردیم از جمله این مطالعات، لرزش ‌های نانویی است که در علوم سلول‌ های بنیادی استفاده کردیم.

این محقق مرکز تحقیقات نانو تکنولوژی پزشکی و مهندسی بافت پژوهشکده علوم تولید مثل با بیان اینکه در این تحقیقات لرزش ‌هایی در مقیاس نانو ایجاد می‌ شود، در این باره توضیح داد: لرزش ‌هایی که ما مشاهده می ‌کنیم در مقیاس سانتی ‌متری و میکرو متری است ولی در این تحقیقات لرزش ‌هایی در مقیاس ۱۵ نانو متر در سطح رشد یک سلول ایجاد می ‌شود و اثرات آن را بر روی سلول ‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه این مطالعات نشان داد که این لرزش ‌ها بر سلول‌ ها اثرگذار هستند، یادآور شد: در این پروژه ما با دریافت سلول ‌های بنیادی و ایجاد لرزش ‌هایی در مقیاس نانو، موفق به ساخت سلول ‌های استخوان ساز شدیم.

منبع: ایسنا

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]