کشف چهار آتشفشان در عمق آب های سیدنی

کد خبر : 11581 دوشنبه 22 تیر 1394 - 16:11:38

گروهی از محققان بین المللی از کشف چهار آتشفشان خاموش در عمق چهار هزار و 900 متری آب های سیدنی خبر دادند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، این کشف می تواند به محققان برای درک بهتر چگونگی جدا شدن نیوزیلند از قاره استرالیا در دهها میلیون سال پیش کمک کند.

بک گروه 28 نفره از محققان دانشگاه های استرالیا، دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا و دانشگاه اوکلند ماه گذشته به طور تصادفی چهار آتشفشان خاموش را در حدود 250 کیلومتری (155 مایلی) ساحل سیدنی، بزرگترین شهر استرالیا، کشف کردند. این آتشفشان ها در مسافتی حدود 20 کیلومتر واقع شده اند.

ریچارد آرکولوس استاد آتشفشان شناسی در دانشگاه ملی استرالیا گفت:این آتشفشان ها بخشی از تاریخ جدایی نیوزیلند و استرالیا را از یکدیگر در 40 تا 80 میلیون سال پیش توضیح می دهند.

وی خاطر نشان کرد: کشف این آتشفشان ها می تواند به محققان برای جهت دهی به اکتشافات آینده خود به منظور پی بردن به رازهای پوسته زمین کمک کند.

این آتشفشان ها که گمان می رود 50 میلیون سال قدمت داشته باشند، در عمق چهار هزار و 900 متری آب واقع هستند به همین علت است که تاکنون مشاهده نشده بودند.

قطر دهانه یکی از آنها هزار و 500 متر است و 700 متر ارتفاع دارد.

این آتشفشان ها توسط یک کشتی علمی استرالیایی به نام اینوستیگیتور (Investigator) که به یک سونار (دستگاه ردیاب از طریق انتشار امواج صوتی) مجهز است و امکان نقشه برداری از بستر دریا را در این عمق دارد، کشف شدند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]