کد خبر : 11548 دوشنبه 22 تیر 1394 - 19:45:14
کاهش-مصرف-انرژی-در-رده-داده-های-عظیم

کاهش مصرف انرژی در رده داده های عظیم

سیناپرس: دانشمندان فعال در انستیتو فناوری ماساچوست موفق به ارائه یک طرح ویژه شده اند که در آن با استفاده از حافظه های فلش به جای انباره های ذخیره سازی مرسوم می توان میزان انرژی مصرفی در داده های عظیم را به شدت کاهش داد.

یکی از مشکلات بسیار بزرگی که ذخیره سازی داده های عظیم یا Big Data برای شرکت های مختلف ایجاد می کند این است که هزینه توان برق مورد نیاز برای نگهداری و بازیابی این داده ها بسیار زیاد است و دلیل این امر نیز در نوع رسانه ذخیره سازی مورد استفاده در این فرایند است.

هارددیسک ها عملا دوران خود را رو به پایان می بینند و هاردهای SSD و حافظه های فلش به تدریج در حال در اختیار گرفتن بازار مصرف کنندگان هستند و به همین دلیل نیز متخصصان انستیتو فناوری مساچوست تصمیم بر این گرفتند که با استفاده از حافظه های فلش به جای هارد دیسک های معمولی در انباره سازی داده های عظیم، انرژی مصرفی در این منابع را به شدت کاهش بدهند.

البته قیمت حافظه های فلش در مقایسه با حافظه های مرسوم بسیار بالاتر است ولی این پروژه تنها به کاهش انرژی منتهی نخواهد شد و دیگر چیزی که می تواند تفاوت قیمت را برای شرکت هایی که از داده های عظیم استفاده می کنند معقول سازد این است که می توان با کمک حافظه های فلش، سرعت دسترسی بسیار بالاتری را به داده ها تامین کرد که این سرعت دسترسی تقریبا برابر با سرعت استفاده حافظه موقت کامپیوتر و یا همان RAM خواهد بود.

این متخصصان در پروژه خود با شبیه سازی وضعیت سرورهای داده های عظیم موفق شدند که اثبات کنند که استفاده از 40 سرور 10 ترابایت رم نمی توانند پردازشی 10 و نیم ترابایتی را بهتر از 20 سرور با 20 ترابایت حافظه فلش به انجام برسانند و در عین حال و علاوه بر این سرعت عملکرد، مصرف انرژِی در سرور دوم به مراتب کمتر از سرور اول خواهد بود.

طراح این پروژه اعلام کرده است که هدف آنها از این پروژه این نیست که DRAMها را از رده خارج کنند بلکه قصد دارند تا با ایجاد تحول در رده داده های عظیم به بحران زیست محیطی ناشی از انرژی مصرفی برای تولید برق کمک کنند و در عین حال نیز کارکرد سرورهای میزبان داده های عظیم را به سطحی بهتر، سریع تر و بهینه تر ارتقا بدهند.  

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]