نقش تغییر سبک زندگی در درمان سندرم تخمدان پلی سیستیک

سیناپرس: دکتر سهیلا انصاری پور، جراح و متخصص زنان، فلوشیپ نازایی و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با تشریح سندرم تخمدان پلی سیستیک (PCO) گفت: PCO یکی از شایعترین اختلالات غدد در خانم ها در سنین باروری می باشد که علایم آن پس از سنین بلوغ آغاز می شود. این سندرم به صورت معمول با قاعدگی نامنظم، موهای زائد و بزرگی دو طرف تخمدان پر از فولیکول های ریز مشخص می شود و در واقع منظور از سیست تخمدان، فولیکول ریز حاوی مایع mm2-9  است که جز در موارد محدود و در حین درمان نازایی، اصلاً نیاز به جراحی ندارد.

دکتر فاطمه ارجمند، جراح و متخصص زنان و عضو دیگر تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در رابطه با علت این سندرم گفت: این سندرم زمینه ارثی دارد و عوامل محیطی، مانند چاقی، احتمال بروز آن را افزایش می دهد.

وی افزود: علت دقیق این سندرم شناخته شده نیست و یکی از علل مطرح آن بالا بودن سطح انسولین خون است و در واقع یکی از مشکلات زیربنایی موجود به همراه سندرم P.C.O، وجود عدم تعادل هورمونی در زنانی است که به سندرم تخمدان پلی سیستیک مبتلا هستند، یعنی تخمدانها در این افراد استروژن و آندروژن (هورمونهای مردانه) یا به عبارتی هورمون های مردانه بیش از حد طبیعی تولید می کنند.

دکتر ارجمند در ادامه ضمن اشاره به علائم مهم تشخیص سندرم P.C.O  در زنان گفت: از همه نشانه های مهم تشخیصی در افراد مبتلا به این سندرم، می توان به مواردی همچون، آکنه یا جوش صورت، ریزش مو به صورت فرم مردانه، رویش موهای زائد از نقاط غیر معمول پوست همچون زیر چانه یا گردن، اختلالات قاعدگی (سیکل های کمتر از 21 روز و یا بیش از 35 روز) و نهایتاً وجود تخمدان هایی با نمای پلی سیستیک در سونوگرافی اشاره کرد.

دکتر انصاری پور ضمن اشاره بر اهمیت P.C.O به عنوان یکی از مهم ترین مباحث ناباروری و همچنین سلامت عمومی زنان تصریح کرد: این سندرم علی رغم شایع بودن در میان زنان، اگر چه علائم آن علاج قطعی ندارد، اما درمان پذیر است و همچنین عوارض آن قابل پیشگیری است.

این عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در بیان عوارض این سندرم گفت: عوارض احتمالی شامل عدم تخمک گذاری مرتب و بنابراین اشکال در بارداری، خونریزی نامنظم رحمی و در صورت عدم توجه و درمان ضخامت غیرطبیعی مخاط رحم و حتی احتمال سرطان مخاط رحم در سنین بالاتر است.

وی عنوان کرد: علاوه بر عوارض ذکر شده همچون خونریزی های غیرطبیعی و نامنظم رحم، ممکن است حتی پس از اینکه بارداری اتفاق افتد یکسری عوارض حاملگی زودرس همچون سقط و سقط مکرر و یا عوارض دیررس بارداری همانند مسمومیت حاملگی، دیابت بارداری یا کاهش رشد داخل رحمی جنین ظاهر شوند. دیگر عوارض مهم آن مشکلات قلبی – عروقی، افزایش فشارخون و عدم تحمل قند و بروز دیابت تیپ II  و افزایش چربی خون است. احتمال بروز این عوارض با چاقی و سابقه فامیلی بالا می رود و بنابراین تمام مبتلایان به سندرم P.C.O بایستی از نظر خطر این عوارض در مراجعه به پزشکان بررسی شوند. این بررسی شامل اندازه گیری مرتب وزن، دور کمر، فشارخون، تست تحمل قند و چربی خون است و از دیگر عوارض مهم این سندرم احتمال بروز افسردگی و اضطراب به علت مشکلات مزمن و همچنین Boldimase نامناسب است که باید توجه خاص شود.

 

 

 

 

دکتر انصاری پور با بیان اینکه اغلب خانم های مبتلا به سندرم P.C.O با توجه به مشکل خود، به درمان های متفاوت نیاز دارند، خاطر نشان کرد: اگر چه قرص های جلوگیری از بارداری از اولین و مهم ترین خط درمانی، در درمانهای بی نظمی قاعدگی است، تغییر سبک زندگی همواره در درمان این سندرم از اهمیت بسیار برخوردار است که افراد مبتلا بهتر است با رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب وزن خود را کاهش دهند.

 این جراح و متخصص زنان عنوان کرد: طبق توصیه(guidline 2011P.C.O management  درمان ناباروری در افراد با چاقی خطرناک (BMI>35) ممنوعیت نسبی دارد و این افراد در صورت بارداری با مشکل مواجه خواهند شد. در افراد با چاقی (BMI.30) نیز بایستی 6-3 ماه ابتدا تحت درمان کاهش وزن و تحت نظر متخصص تغذیه قرار گیرند و مطالعات نشان می دهند کاهش وزن خود به میزان 10-5 درصد هم در روند باروری تأثیر قابل توجهی خواهند داشت.

ایشان در ادامه افزود: اهمیت این سندرم بر سلامت زنان به حدی است که در بسیاری از کشورها، منحصراً کلینیک P.C.O برای مراجعه این افراد وجود دارد و در کلینیک ابن سینا نیز خوشبختانه با وجود تیمی از متخصصین، شامل غدد، تغذیه، زنان و نازایی و سونولوژیست امکان درمان همه جانبه این افراد وجود دارد.

دکتر میترا زراتی متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ابن سینا، در تشریح تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی سیستیک گفت: رژیم غذایی حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، انواع گوشت سفید، قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طی روز، مصرف نان های سبوس دار، روغن های گیاهی مایع و نوشیدنی های پربیوتیک و آب مهم ترین نکاتی است که در رژیم غذایی مبتلایان به این سندرم باید لحاظ گردد، همچنین مقادیر مناسب مصرف موادغذایی در طول روز نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

لازم به ذکر است دکتر انصاری پور با بیان اینکه 70 درصد مبتلایان به سندرم P.C.O چاق هستند، بر اهمیت تغییر سبک زندگی این افراد همچون رژیم غذایی و ورزش تأکید کرد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا