علم در9 اسفندماه؛

روز جهانی خرس های قطبی

کد خبر : 114198 شنبه 09 اسفند 1399 - 00:20:12

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز جهانی خرس های قطبی

خرس‌های قطبی، موجوداتی از دنیایی سرد و برفی هستند؛ دنیایی که بسیاری از ما حتی تحمل چند دقیقه ماندن در آن را نداریم. روز ۲۷ فوریه مصادف با ۸ اسفند روز جهانی این موجودات زیبا است.خرس‌های قطبی، نماد قطب شمال هستند و با وجود داشتن جثه تنومند و مهارت فوق‌العاده در شکار، نسل آنها در معرض خطر جدی انقراض است.

  • منع تدریجی دود كردن سيگار

مصوبه جهاني منع تدریجی دود كردن سيگار از 27 فوریه 2005 به اجرا گذارده شده است. اين ضابطه در ماه مه 2003 كه دود سيگار قاتل شماره يك انسانها اعلام شد در نشست نمایندگان 182 ملت به صورت یک میثاق جهانی به تصویب رسيد.
از این شمار، 167 نماينده به آن راي مثبت داده بودند. پارلمانهای 57 کشور تا 27 فوريه 2005 این میثاق را به تصويب رسانده بودند. در مصوبه ماه مه 2003 تصريح شده بود كه میثاق جهانی منع دودکردن سیگار 90 روز پس از تصويب پارلمانهاي دست كم 40 كشور به اجرا درآيد كه از 27 فوريه 2005 اجراي آن بايد عملي مي شد. سيگار عامل بيشتر بيماري هاي خطرناك از جمله بيماري هاي قلب و عروق و ريه، سرطان و به ويژه سرطان لوزالمعده است.

  • تولد جان ارنست استاین‌بک جونیور

جان ارنست استاین‌بک جونیور متولد ۲۷ فوریه ۱۹۰۲ بود. وی که در منابع فارسی بیشتر با نام جان اشتاین‌بک شناخته می‌شود، یکی از شناخته شده‌ترین و پرخواننده‌ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکاست. از بهترین آثارش می‌توان به خوشه‌های خشم (۱۹۳۹) اشاره کرد.او  ۲۰ دسامبر ۱۹۶۸ درگذشت.

  • درگذشت ایوان پیتروویچ پاولوف

ایوان پیتروویچ پاولوف متولد  ۱۴ سپتامبر ۱۸۴۹ در ریازان، روسیه بود. وی عصب‌شناس، فیزیولوژیست، روان‌شناس و پزشک روس است. پاولف در سال ۱۹۰۴ برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد. شهرت وی، بیشتر، از کارهای او در زمینه بازتاب شرطی، ناشی می‌شود.او  ۲۷ فوریه ۱۹۳۶ درگذشت.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]