کد خبر : 11337 جمعه 19 تیر 1394 - 20:53:25
مسیریابی-به-روش-خفاش-و-دلفین

مسیریابی به روش خفاش و دلفین

محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی موفق به ساخت دستگاهی شده اند که امکان تجربه مسیریابی و برقراری ارتباط با استفاده از انعکاس صوت را دراختیار بشر قرار می دهد.

به گزارش ایرنا و به نقل از ساینس، خفاش و دلفین از سیستم انعکاس صدا برای مسیریابی و ارتباط و همچنین تشخیص اشیا در محیط خود استفاده می کنند. 

محققان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از گرافین موفق به ساخت یک گیرنده و فرستنده مافوق صوت شده اند که بسیار سبک بوده و قادر است سرعت و فاصله تمام اشیای محیط را اندازه گیری کند. 

با استفاده از این سیستم، افراد به راحتی می توانند مسیریابی و نحوه ارتباط موجوداتی مانند دلفین و خفاش را تجربه کنند. 

این سیستم همچنین می تواند به عنوان فرستنده رادیویی، در مکان هایی مانند آب که امکان ارسال امواج رادیویی استاندارد وجود ندارد، با ارسال امواج الکترومغناطیسی، مورد استفاده قرار گیرد. 

با استفاده از این ابزار، امکان ارسال امواج الکترومغناطیسی به فولاد نیز وجود دارد؛ زیرا گرافین استفاده شده در آن، به طیف وسیعی از طول موج ها پاسخ می دهد ( از 20 هرتز تا 500 کیلوهرتز). 

متخصصان معتقدند که این فناوری قادر است نحوه برقراری ارتباطات پیچیده ماهواره ای را متحول کند. نتایج این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]