محققان در یافته های اخیر به دست آوردند؛

کشف گلی از جنگل 100 میلیون ساله

کد خبر : 111256 جمعه 05 دی 1399 - 07:35:53

دانشمندان به تازگی گلی مرموز و منقرض شده کشف کرده اند که متعلق به دوران زمین شناسی کرتاسه است و از همان زمان درون تکه ای کهربا حفظ شده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از sciencealert، شواهد به دست آمده نشان می دهد که این گل زیبا در جنگلی رشد می کرده که حدود 100 میلیون سال پیش منقرض شده است. Poinar Jr.، حشره شناس معروف، شهرت زیادی در به دام انداختن حشرات ماقبل تاریخ و کرم های لوله ای داخل رزین درختان دارد.
گل Valviloculus pleristaminis که از تیره و گونه های جدید به شمار می رود، جزء گل های در حال گسترس است. نوع نر این گل باریک بوده و حدود 2 میلی متر عرض دارد اما از حدود 50 پرچم تشکیل شده که به طور مارپیچی به سمت آسمان کشیده شده اند.

به گزارش سیناپرس،با وجود کوچک بودن این گل، هنوز جزئیات ظریف آن جلب توجه می کند. این نمونه گل پیدا شده در کهربا، بخشی از یک دسته گل است که گل های مشابه در آن زیاد بوده و ممکن است گل های ماده هم وجود داشته است. نمونه به دست آمده از کهربایی که گل داخل آن به دام افتاده، متعلق به معادن کهربای میانمار است که در رسوبات دریایی مربوط به دوران کرتاسه در حدود 99 میلیون سال پیش پیدا شده است.

به گفته محققان، این گل نمونه ای از گیاهان گل دهنده و احتمالا از راسته Laurales است. اما این گل عجیب و منقرض شده تنها نشانه هایی درباره تاریخچه تکامل گل را در خود ندارد بلکه بر این باورند که این گل می تواند به حل راز شبه قاره باستانی گوندوانا، خاستگاه اولیه این گیاهان کمک کند.

به گزارش سیناپرس، از آنجایی هم که این گل کشف شده زمانی در بخشی از همین شبه جزیره موسوم به «بلوک غربی بورما» می رویید، در زمانی ناشناخته از تاریخ از این نقطه جدا شده است. برخی یافته ها حکایت از آن دارد که جدایی این گل از خاستگاهش به حدود 500 میلیون سال پیش برمی گردد.
شواهد نشان می دهد که «بلوک غربی بورما» پیش از اوایل دوره کرتاسه امکان جدا شدن از گوندوآنا را نداشته است و پیش بینی می شود گونه هایی که این گیاه از نسل آنها بوده، حدود 100 میلیون سال پیش تکامل پیدا کرده و تنوع یافته اند.

مترجم:پروانه غفاری

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]