دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری؛

واکنش به باطل شدن سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت

کد خبر : 111205 چهارشنبه 03 دی 1399 - 13:21:31

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری به خبر باطل شدن سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت واکنش نشان داد.

مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ویروس کرونا و عضو کمیته ملی واکسن کرونا، با اشاره به مراحل ساخت واکسن کرونا در داخل کشور بیان کرد: خوشبختانه واکسن تولید داخل در مرحله‌ی شروع فاز یک انسانی است و این یکی از واکسن‌هایی است که مجوز تست بالینی دریافت کرده و امید است تا پایان این ماه دو یا سه شرکت واکسن ساز دیگر مجوز فاز یک انسانی را دریافت کنند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود، در صورتی که واکسن کرونا فاز یک را بگذراند، برای فاز بعد اقدام می‌شود و به همین ترتیب در خرداد ماه بتوانیم تولید انبوه واکسن را داشته باشیم.

قانعی در واکنش به توییت اخیر علی مطهری مبنی بر اینکه به خاطر قرارگرفتن در لیست سیاه اف ای تی اف نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد، افزود: در تجربه‌ قبلی برای خرید واکسن آنفولانزا شاهد بودیم که وقتی واکسن را تا فرودگاه منتقل کردیم، آمریکا مانع انتقال آن به ایران شد، بنابراین این مسیری است که به هر حال دشمنان مزاحمت‌هایی را در هر مرحله  برای ما ایجاد می‌کنند.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا بیان کرد: در هر حال ایران برای حفظ جان مردم تلاش می‌کند تا جایی که حتی اگر بتواند جان یک نفر را فقط نجات دهد، کوتاهی نخواهد کرد.

قانعی در واکنش به اینکه اوایل شروع کرونا خبرهایی به گوش می‌رسید، مبنی بر اینکه در کشور شرایط کشت ویروسی برای ساخت واکسن را نداریم، اما بعد از مدت کوتاهی خبرهایی از ساخت واکسن کرونای داخلی در رسانه‌ها مطرح شد، بیان کرد: در مرحله‌ای که موضوع کشت ویروسی ذکر شد، به آزمایشگاه‌های خاصی نیاز بود و این در حد قبول سازمان غذا و دارو در شرایط اضطرار بود تا برای ساخت داروهای دیگر در آزمایشگاه‌هایی خارج از وزارت بهداشت اقدامات صورت گیرد.بنابراین برای ساخت واکسن کرونا باید از زیرساخت خارج از وزارت بهداشت استفاده می‌شد که وزارتخانه هم این موضوع را قبول کرد و کار به صورت جدی شروع شد.


منبع: ایلنا

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]