پرتاب موفق فضاپیمای باری روسیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی

کد خبر : 10938 شنبه 13 تیر 1394 - 00:19:24

یک فضاپیمای باری روسی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی به منظور تامین مجدد تدارکات جمعه ارسال شد.

به گزارش  ایسنا، فضاپیمای پروگرس ) M-28Mپروگرس 60) روسیه با موفقیت بر روی موشک سایوز U در ساعت 4:55 صبح به وقت گرینویچ از ایستگاه فضایی بایکنور روسیه به فضا پرتاب شد و 10 دقیقه بعد در مدار قرار گرفت.

پروگرس 60 که بیش از سه تن مواد غذایی، سوخت و تدارکات را برای سکنه ماموریت اکسپدیشن 44 ایستگاه فضایی به همراه دارد، قرار است روز یکشنبه (14 تیر) به ایستگاه فضایی ملحق شود.

پرتاب موفق امروز، بصورت اضطراری انجام شد زیرا سه ماموریت تامین تدارکات ایستگاه از اکتبر سال گذشته شکست خورده بودند. این نخستین پرتاب فضاپیمای پروگرس از زمان انفجار پروگرس 59 در محل پرتاب محسوب می‌شود که در روز 28 آوریل (هشتم اردیبهشت) رخ داد.

آخرین فضاپیما به مقصد ایستگاه شامل یک موشک فالکون 9 شرکت اسپیس‌ایکس بود که در روز یکشنبه (هفتم تیر) قرار بود فضاپیمای باری دراگون این شرکت را به ایستگاه فضایی برساند، اما دقایقی پس از پرتاب منفجر شد. این فضاپیما حامل 1800 کیلوگرم محموله از جمله یک فضای بزرگ پارک موسوم به آداپتور الحاق بین‌المللی بود که برای الحاق آسانتر چند فضاپیمای سرنشین‌دار تجاری به آزمایشگاه مداری در آینده طراحی شده بود.

اگرچه مقامات ناسا اهمیت ماموریت امروز فضاپیمای روسی را کم اهمیت جلوه داده و اظهار کرده‌اند که فضانوردان حاضر در ایستگاه به این زودی‌ها در معرض خطر پایان یافتن مواد غذایی قرار نخواهند گرفت. تدارکات حاضر در ایستگاه می‌تواند سکنه آن را تا ماه اکتبر تامین کند و سه ماموریت ارسال محموله دیگر برای امسال برنامه‌ریزی شده است.

اما کارشناسان صنعت فضایی اظهار کرده‌اند که شکست‌های بیشتر می‌تواند اعضای کنگره آمریکا و عامه مردم را در مورد برنامه‌های ناسا دچار تردید کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]