کد خبر : 103913 شنبه 14 تیر 1399 - 11:44:16
نخستین-نمونه-حیات-وحش-آبی-در-عصر-حاضر-منقرض-شد

نخستین نمونه حیات وحش آبی در عصر حاضر منقرض شد

محققان از انقراض نخستین نمونه حیات وحش آبی خبر داده اند. گونه ای «دست ماهی» که در آب های اطراف استرالیا رصد شده بود، اکنون به طور کامل از بین رفته است.

محققان از نخستین نمونه انقراض حیات وحش آبی در عصر حاضر خبر داده اند.

تحقیقات نشان داده  نوعی «دست ماهی» به نام «Sympterichthys»  به طور کلی از آب های جنوب شرقی استرالیا ناپدید شده است. دلیل انقراض این ماهی احتمالا از بین رفتن محل زندگی، آلودگی و روش های مخرب ماهیگیری است.

«Sympterichthys» یکی از ۱۴ گونه دست ماهی است که با استفاده از باله هایش کف دریا راه می رود. این ماهی در قرن نوزدهم میلادی کشف شد. جسیکا میوویگ استاد دانشگاه غرب استرالیا و مدیر مرکز آینده دریایی این دانشگاه می گوید: برخی ادعا می کنند اقیانوس بسیار عمیق تر از آن است که حیات در آن منقرض شود. اما صنعتی سازی اقیانوس ها، استخراج نفت و گاز و کانی های معندی ، توسعه زیربنای حمل ونقل دریایی  نیز با سرعت صنعتی سازی زمین در حال وقوع است و همین امر حیات وحش دریایی را در معرض خطر انقراض قرار می دهد.

در حال حاضر ۱۳ گونه از دست ماهی در آب های اطراف استرالیا زندگی می کنند. روی پشت همه آنها باله وجوددارد، چشم های کوچک ماهی نیز در دو طرف سر قرار گرفته است. دست ماهی ها اصولا یک برجستگی آنتن شکل روی سرشان دارند که طعمه ها را به خود جذب می کند زیرا آنها قادر به شنا کردن نیستند.

منبع:مهر

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]