کد خبر : 10262 سه شنبه 02 تیر 1394 - 12:19:45
ابداع-آب-شیرین-کن-خورشیدی

ابداع آب شیرین کن خورشیدی

محققان آمریکایی فناوری برای شیرین کردن آب ابداع کرده اند که انرژی آن از نور خورشید تامین می شود.

 به گزارش ایرنا از ساینس آبزرور، ناتاشا رایت مهندس مکانیک در موسسه فناوری ماساچوست سیستمی برای شیرین کردن آب در مقایس یک روستا طراحی کرده است که انرژی آن از نور خورشید تامین می شود.در این فناوری از الکترودیالیز استفاده می شود؛ در الکترودیالیز از پتانسیل الکتریکی برای استخراج نمک از آب استفاده می شود.

این سیستم علاوه بر حذف نمک، آلودگی های بیولوژیکی را نیز با استفاده از نور فرابنفش از بین می برد.رایت در حال حاضر محور توجه خود را بر ابداع این فناوری در هند متمرکز کرده است اما وی این فناوری را برای اولین بار در آمریکا آزمایش کرد.

برای برخی مزارع و دام پروری های جدا شده ، کشیدن لوله های آب شهری کاری دشوار و پر هزینه است.این اماکن به شدت به آب چاه تکیه دارند این در حالی است که نمک زدایی آب های زیر زمینی می تواند آب زیادی را برای دامداری ها فراهم کند.
از سیستم آب شیرین کن خورشیدی برای نمک زدایی آب های زیر زمینی نیز می توان استفاده کرد.رایت در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: نصب یک دستگاه کوچک آب شیرین کن خورشیدی در جایی که مردم زیاد گسترده شده اند مفید است زیرا کشیدن آب لوله کشی از شهر پر هزینه تر است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]