گزارش ویدیویی از تاثیر جاذبه صفر بر چشمان فضانوردان

کد خبر : 10118 یکشنبه 31 خرداد 1394 - 18:40:46

حضور در فضا بر روی بسیاری از اعضای بدن تاثیر می گذارد ولی یکی از مهم ترین اعضایی که باید تحت نظارت باشد، چشمان فضانورد است که در این گزارش نحوه معاینه آنها در فضا را مشاهده خواهید کرد.

بسیاری از ما تصوری از حضور در جاذبه صفر نداریم و به همین دلیل نیز نمی دانیم که بسیاری از اجزای داخلی بدن در فضا دچار تغییر خواهند شد، در این ویدیو شاهداین هستیم که کریس هادفیلد، فرمانده سابق ایستگاه بین المللی فضایی نشان می دهد که فضانوردان باید با دستگاه های مختلفی به صورت منظم چشمان خود را چک کنند.

تغییر فشار می تواند بر روی ساختار چشم تاثیر بگذار و در طول مدت زمان طولانی حضور در فضا شاهد ضعیف شدن چشمان فضانوردان خواهیم بود.

برای جلوگیری از این امر دستگاه ویژه ای وجود دارد که با اندازه گیری میزان فشار چشمان به فضانوردان کمک می کند تا از وقوع مشکلات احتمالی آگاه شوند. همچنین دستگاهی وجود دارد که با کمک آن می توان تصاویر چشمان فضانوردان را به صورت زنده به زمین فرستاد تا پزشکان متخصص به بررسی آن پرداخته و به یاری سلامت فضانوردان بیایند.

سومین روش معاینه چشم در فضا به ساختار سوناگرافی برای بررسی وضعیت عصبی چشم باز می گردد که با کمک دستگاه خاصی در ایستگاه فضایی انجام می شود. البته به جای استفاده از ژل، حجم خاصی از آب در چشمان افراد پاشیده می شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]