کد خبر : 100508 یکشنبه 17 فروردین 1399 - 09:00:20
-آیا-شیوع-کرونا-باظهور-اینترنت-5G-مرتبط-است؟

پاسخ به یک شایعه غیرعلمی:

آیا شیوع کرونا باظهور اینترنت 5G مرتبط است؟

سیناپرس: در روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر باور برخی افراد به این موضوع منتشرشده است که دلیل پدیدار شدن ویروس کرونای جدید، امواج اینترنت 5G است. این موضوع به دلیل تقارن استفاده گسترده از این فناوری در چین و ظهور کووید 19 در بین مردم ایجاد شده است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از انتشار شایعات مبتنی بر این موضوع مطرح‌شده است که برخی افراد اعتقاددارند شبکه‌های تلفن همراه 5G باعث شیوع ویروس کرونا شده‌اند.به همین دلیل با  برخی از مشهورترین متخصصین این حوزه به گفتگو پرداخته و نظر آن‌ها را در این رابطه پرسیدیم.

دکتر سیمون کلارک (Simon Clarke)، استادیار گروه میکروبیولوژی سلولی ، دانشگاه ریدینگ در مورد وجود ارتباط بین امواج اینترنتی و تأثیر آن روی جهش ژنتیکی ویروس و احتمال پدیدار شدن ویروس کرونای جدید براثر امواج اینترنت 5G گفت: این ایده که بیماری کووید 19 در اثر سیگنال‌های تلفن همراه 5G ایجاد می‌شود ، کاملاً احمقانه است. این بیماری ویروسی از اساس هیچ ارتباطی با سیگنال‌های مخابراتی ندارد.

 ویروس‌ها و امواج الکترومغناطیسی که باعث می‌شوند تلفن‌های همراه و اتصالات اینترنتی کار کنند موضوعات مختلفی هستند که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. این ایده که برخی افراد می‌گویند دکل‌های مخابراتی و اینترنتی باید از کار بیفتند، اصلاً عاقلانه نیست.

ویروس‌ها ذرات ریز و کوچکی هستند که از مواد ژنتیکی تشکیل‌شده و در لایه‌ای از پروتئین‌ها و چربی‌ها احاطه می‌شوند. آن‌ها در حالت عادی و خارج از بدن میزبان، هیچ متابولیکی نداشته و بدون ایجاد عفونت نمی‌توانند تولیدمثل کنند. ویروس کرونا سلول ریه‌های انسان را درگیر کرده و به‌منظور تکثیر خود به سلول‌های بدن آسیب رسانده و منجر به ایجاد یک واکنش ایمنی مضر در افراد مبتلا می‌شود.

از سوی دیگر سیگنال‌های رادیویی 5G، امواج الکترومغناطیسی هستند که شباهت زیادی به امواج تلفن‌های همراه دارند. بحث در این مورد بسیار مضحک است زیرا امواج الکترومغناطیسی یک موضوع بوده و ویروس‌ها مسئله دیگری هستند و شما نمی‌توانید از طریق دکل‌های مخابراتی به ویروس آلوده شوید.

پروفسور آدام فین (Adam Finn) متخصص طب اطفال در دانشگاه بریستول در این رابطه گفت: بیماری همه‌گیر فعلی ناشی از ویروسی است که از یک فرد آلوده به فرد دیگر منتقل می‌شود. ما این ویروس را در آزمایشگاه موردبررسی و مطالعه قرار داده و رفتار وی را بررسی کرده‌ایم. ویروس‌ها و امواج الکترومغناطیسی که باعث می‌شوند تلفن‌های همراه و اتصالات اینترنتی کار کنند موضوعات مختلفی هستند که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

این ایده که برخی افراد می‌گویند دکل‌های مخابراتی و اینترنتی باید از کار بیفتند، اصلاً عاقلانه نیست. ارتباطات اینترنتی که این شبکه‌ها به ما می‌دهند یکی از مهم‌ترین ابزاری است که ما برای هماهنگی پاسخ خود به اپیدمی و تلاش برای انجام تحقیقات برای رفع آن استفاده می‌کنیم. از کار انداختن دکل‌های مخابراتی در شرایط فعلی مانند ایجاد سوراخ در قایق‌هایی است که بر آن سوار هستیم.

دکتر مایکل هد (Michael Head) ، پژوهشگر ارشد سازمان بهداشت جهانی و استاد دانشگاه ساوتهمپتون در این رابطه گفت: متخصصان ویروس‌شناسی برای ردیابی منشأ ویروس کرونای جدید به بررسی کد ژنتیکی ویروس پرداختند. اپیدمیولوژیست ها شیوع ویروس را در سرتاسر جهان ردیابی کرده‌اند و عوامل خطرزا را برای توصیه به دولت‌ها شناسایی کرده‌اند.

از سوی دیگر محققان در حال انجام آزمایش‌هایی برای شناسایی افراد مبتلا به عفونت و افرادی هستند که به این ویروس آلوده‌شده‌اند. درمجموع ، ما تقریباً به‌طور دقیق می‌دانیم که چگونه بیماری‌های عفونی گسترش می‌یابند.

به باور این پژوهشگر سازمان بهداشت جهانی، معتقدان و نظریه‌پردازان توطئه یک خطر جدی برای سلامت عمومی محسوب می‌شوند. فعالان ضد واکسیناسیون به‌طور مداوم در تلاش برای به خطر انداختن و آسیب رساندن به‌سلامت کودک با ادعاهای بی‌اساس هستند. در اینجا ، ما می‌بینیم گروهی از مردم مشتاق هستند که جهالت خود را در مورد موضوعاتی نشان دهند که در آن تخصص ندارند.

افراد مشهوری که شعله‌ور کننده این نظریات هستند باید شرمنده باشند. آن‌ها در شبکه‌های مجازی، دنبال کننده‌های زیادی دارند که به همین دلیل باید با مسئولیت‌پذیری بیشتری رفتار کنند. آن‌ها ممکن است متوجه شده باشند که در حال حاضر همه‌گیری کرونا در جهان وجود دارد. اکنون زمان بسیار خوبی برای گوش دادن به نظرات متخصصین اپیدمیولوژی و کارشناسان حوزه بیماری‌های عفونی و بهداشت عمومی است.

و در خاتمه پروفسور برندان ورن (Brendan Wren)، متخصص باکتری‌های بیماری‌زا (Microbial Pathogenesis) و استاد دانشگاه بهداشت لندن در این رابطه گفت: هیچ مدرک علمی معتبری برای پیوند ورود دکل‌های اینترنت 5G با شیوع بیماری کووید 19 وجود ندارد. این مسئله از منظر علم زیست‌شناسی غیرممکن است.

مترجم: احسان محمدحسینی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
  • sina پنج شنبه 11 اردیبهشت 1399 - 04:02:38
    همچنین دکتر امین همراهی هم نظریه جالبی راجع به این تکنولوژی و ارتباطش با ویروس کرونا دادند

[کد امنیتی جدید]