کد خبر : 100376 سه شنبه 12 فروردین 1399 - 12:30:13
کم-آبی-درنوزادان-را-جدی-بگیرید

متخصص بیماری‌های کودکان :

کم آبی درنوزادان را جدی بگیرید

سیناپرس: شير مادر همراه با فوايد بسياری برای مادر و شيرخوار همراه است و سبب كاهش طيف وسيعی از بيماری های عفونی حاد و مزمن و بهبود در تكامل كودك می شود، اما تغذيه ناكافی با شير مادر نیز می تواند سبب رشد ناكافی و كم آبی و سایر عوارض دیگر شود.

دکتر منصور بهرامی، متخصص بیماری‌های کودکان در خصوص مهمترین علت اصلی کم آبی در کودکان گفت: برخی از مادران شاغل که در دوران شیردهی به کودکشان شیر می دهند، گاهی شیر نداشته یا شیر کمی در سینه شان دارند. این مادران هنگام شیر دادن به کودک شان تصور می کنند که کودک شیر می خورد در صورتی که او تنها میک می زند؛ متاسفانه اغلب مادران شیرده نیز متوجه چنین قضیه نمی‌شوند و مشکل شان را نیز با دیگران در میان نمی گذارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزایش نیافتن وزن، بی حالی، تب، زردی و میل نداشتن به غذا را از مهمترین نشانه‌های کم آبی بدن کودکان عنوان کرد و با اشاره به عوارض کم آبی در کودکان اظهارداشت: کلیه کودک گاهی به علت کم آبی می‌تواند دچار صدمه شود. به عنوان مثال میزان اوره کودک به علت کم آبی بالا می‌رود. این امر می‌تواند عملکرد و وظیفه کلیه را بهم بزند.

عضو کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر افزود: گاهی بی حالی و تب کودک که ناشی از کم آبی است به اشتباه از سوی کادر پزشکی عفونت تشخیص داده می شود. این تشخیص نادرست و بستری شدن کودک در بیمارستان به مراتب کار را سخت تر می‌کند.

رییس پیشین بخش اطفال مرکز بهداشتی شهدای تجریش ادامه داد: میزان شیوع ابتلا کودکان به این مشکل بسیار کم است و بیشتر در هفته اول و دوم و ماه نخست تولد نوزاد رخ می دهد اما پس از اینکه کودک بزرگتر شود و آب بخورد این مشکل برطرف خواهد شد. 

عضو هیات مدیره انجمن تغذیه با شیر مادر بیان کرد: مادران باید آگاهی های لازم در این زمینه را کسب کنند. در بخش زایشگاه متخصصانی حضور دارند که دوره های آموزش شیر دهی را فرا گرفته اند که می توانند در این زمینه کمک کنند.

وی گفت: متاسفانه در بیمارستان های دولتی، مادران بلافاصله پس از وضع حمل باید مرخص شوند. پس از مرخصی نیز مشکل نوزادان با اطلاعات غلط اقوام و تجویز نادرست اطرافیان نه تنها کمتر بلکه بیشتر هم می شود.

گزارش: فرزانه صدقی

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]