کد خبر : 60057 دوشنبه 29 خرداد 1396 - 14:30:51
توانایی-کلاغ-سیاه-در-بخاطر-سپردن-رفتارهای-ناعادلانه

نتایج یک پژوهش نشان داد:

توانایی کلاغ سیاه در بخاطر سپردن رفتارهای ناعادلانه

سیناپرس: هیچکس دوست ندارد با فردی که قبلا سر او کلاه گذاشته است، دوباره معامله کند؛ نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد، کلاغ ها نیز از معامله مجدد با چنین افرادی دوری می کنند.

کلاغ سیاه (raven) پرنده ای بسیار باهوش بوده و دارای یک زندگی اجتماعی پیچیده شامل دوستی و رقابت است.

محققان با هدف بررس هوش کلاغ های سیاه در بخاطر سپردن رفتار دیگران، مطالعه ای را انجام دادند. در این مطالعه، کلاغ های سیاه برای انجام معامله با شرکای منصف / غیرمنصف انسانی تربیت شدند.

این معامله شامل مبادله یک تکه نان با یک قالب پنیر بود. زمانی که کلاغ سیاه، تکه نان را برای دریافت پنیر به شریک انسانی تحویل می داد، برخی افراد به صورت کاملا عادلانه، قالب پنیر را به پرنده تحویل می دادند؛ اما برخی از شرکت کنندگان با وجود تحویل گرفتن نان، از دادن قالب پنیر خودداری می کردند.

تکرار این آزمایش یک ماه بعد نشان داد که کلاغ از انجام معامله مجدد با افراد کلاه بردار خودداری کرد. توانایی کلاغ سیاه در تشخیص و مجازات افراد متقلب حتی پس از یک برخورد، می تواند چگونگی همکاری بین گروه پرندگان را مشخص کند.

این مسأله نشان می دهد که کلاغ سیاه نه تنها می تواند بین افراد منصف و غیرمنصف فرق بگذارد، بلکه رفتار آنها را به مدت حداقل یک ماه در حافظه خود نگه می دارد.

نتایج این مطالعه در مجله Behavior Animal منتشر شد.

 

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: sciencemag

کلید واژه ها: کلاغ - هوش -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]