کد خبر : 57538 سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 - 18:39:17
جواهر-ایرانی-با-پرینتر-سه-بعدی

ابداع پرینتر سه بعدی مخصوص جواهر الات توسط محققان کشورمان

جواهر ایرانی با پرینتر سه بعدی

از زمان ابداع و فراگیر شدن پرینتر‌های سه بعدی از این ابزار برای ساخت چیز‌های دیگر به بزرگی خانه و ماشین گرفته تا قطعات ریز استفاده شده است.

بدیهی است که وسیله ساخته شده به وسیله پرینتر سه بعدی هر چه کوچکتر یا ظریف‌تر باشد احتیاج به دقت بیشتری در تولید دارد. همچنین محدودیت‌هایی در مواد مورد استفاده وجود دارد و برای مثال ساخت قطعات فلزی به دلیل نیاز به برش و یا پرداخت و ریخته‌گری با پرینتر سه بعدی چندان آسان نیست. اما تکنیک‌هایی وجود دارد که این استفاده‌ها را ممکن می‌کند. حالا به لطف محققان کشورمان امکان ساخت انواع جواهرآلات فلری با این پرینتر‌ها ممکن شده است.

به گزارش سیناپرس و به نقل از مهر؛ محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی، ساخت و تولید پرینتر یا چاپگر های ۳ بعدی شدند که با استفاده از آن طلا و جواهر به دقت و کیفیت بالایی به تولید می رسد. پویا ترابی عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده پرینتر های ۳ بعدی گفت: تقریبا ۱۱ سالی است که در زمینه طراحی و ساخت پرینتر های ۳ بعدی فعالیت می کنیم. وی با بیان اینکه در این زمینه ثبت اختراع نیز داشته ایم، خاطر نشان کرد: تا کنون علاوه بر ساخت پرینتر های DLP  و FDM  سعی کردیم  به ارتقا پرینتر هایی بپردازیم که با استفاده از آنها در صنایع مختلف استفاده شود.

 

وی افزود: با توجه به اهمیت این صنعت در صنوف مختلف در صدد آمدیم تا از آن در حوزه طلا و جواهر بهره ببریم. به گفته وی، در همین راستا از پرینتر های DLP  در صنعت طلا و جواهر استفاده کردیم که از سرعت و دقت بالایی برخوردار است. ترابی با اشاره به مزیت های این دستگاه عنوان کرد: این دستگاه در سایز های مختلف تولید شده و لامپ آن ۲۰ هزار ساعت بوده که دقت آن را افزایش داده است. معمولا لامپ های نمونه های مشابه ۱۰هزار ساعت هستند. وی تاکید داشت: در این دستگاه فضای کاری بزرگتری تعبیه شده و تا جایی که شده کاربری برای مشتری آسان می شود.

 

ترابی با اشاره به سرعت این دستگاهها خاطر نشان کرد: به عنوان مثال در یک سایز مشخص می توان ۲۴ انگشتر طلا در ۳ ساعت تولید کرد در صورتی که به روش سنتی ۴ ساعت یک انگشتر تولید می شود. وی افزود: معمولا طلاهای ایتالیایی با این دستگاه به تولید می رسند. ترابی با بیان اینکه در حال حاضر هم در ایران از این روش برای تولید طلا به کار برده می شود، خاطر نشان کرد: تا کنون ۲۰ دستگاه را در تهران، مشهد و تبریز به فروش رسانده ایم. این شرکت دانش بنیان در نخستین نمایشگاه چاپ ۳بعدی حضور داشت. این نمایشگاه از دیروز تا سیزدهم اردیبهشت ماه در سالن اجلاس سران دایر است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]