برچسب دارورسان از جنس یخ تولید شد

کد خبر : 117004 چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400 - 11:12:24

محققان دانشگاه سیتی هنگ کنگ برچسبی جدید تولید کردند که دربرگیرنده مجموعه‌ای از میکروسوزن‌های یخی است و پس از دارورسانی به بدن، ذوب می‌شود.

 برچسب‌های دارورسان با هدف انتقال دارو به بدن از طریق پوست طراحی شده‌اند و سطح داخلی آن‌ها پوشیده از سوزن‌های بسیار ریز است که تا عمق بسیار کمی از پوست نفوذ می‌کنند و از آنجا که به سر عصب‌ها نمی‌رسند، موجب درد نمی‌شوند.

معمولا میکروسوزن‌های مورد استفاده در برچسب‌های دارورسان از جنس مواد زیست تخریب‌پذیر ساخته می‌شوند تا پس از انتقال دارو، واکسن، سلول‌های زنده یا سایر مولکول‌ها به بدن، حل شوند.

این درحالی است که میکروسوزن‌های محققان هنگ‌کنگی از جنس یخ ساخته شده است. این میکروسوزن‌ها به محض ورود به پوست ذوب شده و محتوای برچسب را درون بدن رها می‌کنند.

در آزمایشات اولیه محققان این برچسب‌ها را به منظور انتقال داروی ضدسرطان به بدن موش‌ها استفاده کردند و مشخص شد این برچسب‌ها در مقایسه با تزریق زیرپوستی و وریدی، کارآیی بهتری دارند و واکنش ایمنی مناسب‌تری ایجاد می‌کنند.

به گفته محققان مهم‌ترین مزیت این برچسب جدید، سادگی فرایند تولید آن در مقایسه با پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر است. همچنین ضایعات کمتری از این برچسب باقی می‌ماند و به دلیل دمای پایین قابلیت نگهداری سلول‌های زنده را برای مدت زمان طولانی‌تر دارد. تنها نقطه ضعف این فناوری لزوم استفاده از محیط سرد برای نگهداری برچسب‌ها است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]