مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان خبر داد:

تولید و تأمین ۳ تا ۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای نوترکیب

کد خبر : 115860 پنج شنبه 19 فروردین 1400 - 13:05:04

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی گفت: پس از مطالعات بالینی در صدد هستیم به میزان سه تا ۵ میلیون دوز تولید داشته باشیم و نیاز کشور را مرتفع سازیم.

 دکتر امیرحسین عبدالغفاری امروز در «آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی معاونت علمی» که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد گفت: ما در این شرکت اولین تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی نوترکیب چهار ظرفیتی در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه به طور کلی واکسن یک محصول استراتژیک برای هر کشوری محسوب می‌شود، گفت: با به وجود آمدن پاندمی کرونا، اهمیت تولید واکسن در کشور و دنیا مشخص و نمایان شد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی با بیان اینکه در گذشته کشور ما پیشتاز در تولید واکسن بوده است، افزود: در این راستا ما توانستیم امروز به مرحله‌ای برسیم که بتوانیم واکسن آنفلوآنزای فصلی را به تولید برسانیم که تاکنون این واکسن در کشور تولید نشده و جزو اقلام وارداتی ما محسوب می‌شد.

عبدالغفاری ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشتی جهانی، سالانه ۶۵۰ هزار نفر با آنفلوآنزا جان خود را از دست می‌دهند؛ از این‌رو نیاز به این واکسن احساس می‌شود.

به گفته وی، کشور ما سالانه سه تا پنج میلیون دوز از این واکسن را نیاز دارد که با توجه به اپیدمی کرونا، این نیاز بیشتر احساس می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی افزود: در سال گذشته این واکسن از سایر کشورها تأمین می‌شد اما توانستیم در این شرکت با استفاده از یک پروتئین نوترکیب، واکسن را به تولید برسانیم که اکنون در مرحله مطالعات بالینی است.

وی با بیان اینکه این واکسن از نوع نسل سوم واکسن‌ها محسوب می‌شود، گفت: مزیت‌های واکسن نسل سوم به سایر نسل‌ها، تولید سریع، اثربخشی بالا و حساسیت کمتر به شمار می‌رود.

عبدالغفاری خاطرنشان کرد: از بهمن سال ۹۹ کارآزمایی بالینی این واکسن را آغاز کردیم که تاکنون به ۴۳۲ نفر تزریق شده و این افراد وضعیت خوبی دارند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی با بیان اینکه برای تولید این واکسن، خط تولید و تکنولوژی صفر تا صدی را ایجاد کردیم، گفت: ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد اولیه از خارج تأمین می‌شود که در صدد هستیم این میزان را کاهش دهیم.

وی در پاسخ به سوالات رئیس‌جمهور گفت: ما در آزمایشات و مطالعات بالینی تاکنون موردی ندیده و عوارض جدی نداشته‌ایم و امیدواریم که پاییز امسال این واکسن را پس از اتمام کارآزمایی بالینی داشته باشیم.

عبدالغفاری تأکید کرد: ما امکان تولید سه تا پنج میلیون دوز از این واکسن را در این شرکت داریم.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]