هشدار! مسوولان به فکر باشند:

ازدواج سفید، همزیستی سیاه

کد خبر : 97253 دوشنبه 02 دی 1398 - 13:05:50

درحالی آمار ازدواج در ایران رو به کاهش است که بسیاری از جوانان دغدغه تشکیل خانواده را دارند و به دلیل مشکلات اقتصادی از آن بی بهره اند. امادر این میان ازدواج سفید به عنوان پدیده ای که در ایران نوعی جرم محسوب می شود تبدیل به معضلی حاد در جامعه شده است.

 دکتر مجید ابهری جامعه شناس و رفتار شناس برجسته کشور در گفتگو با سیناپرس گفت: در شرایط کنونی به دلیل افزایش میزان طلاق و کاهش سن بیوه گی که به هفده سال رسیده و همچنین مشکلات معیشتی ازدواج برای جوانان بیشتر به یک رویا تبدیل شده است تا واقعیت؛ در نتیجه ازدواج دائمی برای جوانان امکان پذیر نیست برخی از جوانان بدون ثبت عقد دایمی با هم زندگی می کنند که به ازدواج سفید موسوم شده است.

 ابهری ادامه داد: ازدواج سفید پیوندی مبارک و فرخنده نیست و بیشتر شبیه نوعی همزیستی سیاه است. با این وجود به دلیل اینکه هیچ تعهدی بین زن و مرد وجود ندارد و در هیچ مرکز رسمی این ازدواج ثبت نمی شود به آن ازدواج سفید گفته می شود.

در این ازدواج هیچ سندی مبنی بر اثبات رابطه زناشویی وجود ندارد؛ به همین دلیل سرنوشت فرزند یا فرزندانی که از این رابطه متولد می شوند مشخص نیست و نمی توان آنها را در طبقه بندی های معمول جامعه قرار داد.

این جامعه شناس و رفتارشناس تصریح کرد: به واسطه ازدواج سفید میزان کودکان رها،سقط جنین و کودکان سرراهی افزایش پیدا می کند که چالش های ازدواج سفید را بیشتر کرده است. در نتیجه اگر این مسیر همچنان ادامه پیدا کند آسیب های این نوع ازدواج روزبه روز افزایش پیدا کرده و جامعه را با چالش های جدی تری مواجه می کند.

دکتر ابهری خاطرنشان کرد: ازدواج سفید هشدار جدی برای کل کشور است و به همین دلیل مسوولان تصمیم گیر جامعه باید هر چه زودتر شرایط ازدواج دایمی جوانان را فراهم کنند تا جوانان جامعه بیش از آنکه به سمت ازدواج سفید حرکت کنند به فکر ازدواج دایم باشند که هیچ کدام از آسیب های ازدواج سفید را ندارد .

بدون شک از یکی مهم ترین چالش های جوانان برای ازدواج نداشتن مسکن است. به همین دلیل نیز مسوولان جامعه باید مسکن رایگان یا ارزان در اختیار جوانان قرار بدهند تا علاقه جوانان برای ازدواج افزایش پیدا کنند. از سوی دیگر یکی از راه هایی که می تواند علاقه به ازدواج را در بین جوانان بیشتر کند اختصاص بسته های حمایتی به این قشر آسیب پذیر در جامعه است.

در چنین شرایطی میزان مجردها در کشور کاهش پیدا می کند و از سوی دیگر سن ازدواج که در سال های اخیر افزایش پیدا کرده، رویکرد متعادل تری به خود می گیرد و در دراز مدت روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

این متخصص علوم رفتاری همچنین درباره وظایف سازمان ثبت احوال درخصوص ثبت فرزندان ازدواج های سفید و موقت به سیناپرس گفت: اگر ازدواج سفیدی تبدیل به ازدواج موقت گردد و فرزندی از این رابطه به وجود آید فرزند متولد شده از نظر شرعی و اخلاقی حلال زاده بوده و سازمان ثبت احوال براساس قوانین جاری برای آن فرزند شناسنامه به نام پدر و مادر اصلی اش صادر می کند.

اما افرادی که اقدامی برای قانونی کردن ازدواج سفید انجام نمی دهند و همچنان همباشگی آنها باقی می ماند نوع روابط آنها از نوع نامشروع است و طبیعتاً در هرجای دنیا که باشند فرزندان به وجود آمده از آنها فرزندان نامشروع محسوب می شوند.

گزارش: احسان انصاری

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
  • اسحاقی سه شنبه 03 دی 1398 - 12:10:38
    باعث تاسفه ولی برای شرایط سخت ازدواج و نداشتن امکانات اولیه مثل کار که البته مهم ترین قسمت زندگیست .و شرایط بالای سن باید هم ازدواج سفید پیش بیاد و متاسفم جامعه رو به تباهی می‌ره.باید اندیشه ای کرد

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]