ششمین سرطان شایع جهان در کمین زنان

کد خبر : 96353 یکشنبه 03 آذر 1398 - 14:27:28

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: زنانی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان تخمدان دارند و یا مبتلا به سرطان سینه بوده اند احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان بیشتر است.

مرتضی طباطبایی‌فر در همایش تازه های سرطان تخمدان اظهار داشت: سرطان تخمدان ششمین سرطان شایع دنیا به شمار می‌رود و در بین سرطان‌های مربوط به دستگاه تناسلی دومین سرطان محسوب می‌شود در ایران نیز بر اساس آمارها و مطالعاتی که در سال ۹۳ انجام گرفته سرطان تخمدان یازدهمین سرطان شایع در زنان ایرانی است و در آن سال ۱۱۰۰ نفر زن مبتلا به آن شدند.

وی با اشاره به اینکه سرطان تخمدان اکثر مواقع بدون علامت است و نوعی بیماری خاموش به شمار می‌رود، گفت:در اکثر بیماران، زمانی این سرطان کشف می‌شود که بیماری بسیار پیشرفته است. در افراد با سابقه خانوادگی سرطان تخمدان و پستان و نیز در صورت وجود سابقه ابتلا به سرطان پستان در خود فرد، شانس ابتلا به سرطان تخمدان بیشتر است و در صورت اگاهی و توجه تیم درمانگر به این مسئله میتوان در کشف زودرس و یا پیشگیری از این سرطان اقداماتی را انجام داد.

رئیس همایش یک روزه تازه‌های سرطان تخمدان با اشاره به اینکه ارتقاء دانش و آگاهی پزشکان در تشخیص به موقع سرطان تخمدان می تواند بسیار موثر واقع شود، گفت: افزایش وزن ناگهانی و مختصر و احساس پری شکم می‌تواند از جمله علائم ابتلا به سرطان تخمدان باشد. البته همیشه این علائم نشانه علامت ابتلا به سرطان نمی باشد.

وی درباره برگزاری همایش تازه های سرطان تخمدان خاطرنشان کرد: با توجه به این نکته که علارقم پاسخ اولیه درمانی در این بیماران درصد قابل توجهی از آنان دچار عود می شوند، در این همایش آخرین دستاوردهای و تحقیقات علمی در زمینه پیشگیری از عود و عوامل موثر در افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان تخمدان مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش مهر،رئیس بخش انکولوژی بیمارستان امام حسین (ع)گفت: موضوع کیفیت زندگی بیماران در تمامی بیماران مبتلا به سرطان و به ویژه در مواردی که بیمار پاسخ مناسبی به  شیمی درمانی  و سایر روش‌های درمانی نمی دهد باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]