کد خبر : 9579 دوشنبه 25 خرداد 1394 - 08:56:28
ایجاد-پناهگاه-وال-ها-در-آرژانتین

ایجاد پناهگاه وال ها در آرژانتین

سیناپرس: به تازگی و در پی تلاش های جامعه جهانی برای حفظ وال ها از خطر انقراض ، دولت آرژانتین در نظر دارد تمامی دریاها و اقیانوس های تحت نظر خود را به عنوان منطقه حفاظت شده و پناهگاه پستانداران دریائی اعلام کند .

فعالیت های بشر در چند دهه اخیر موجب بر هم زدن تعادل زیست محیطی کره زمین شده است که این موضوع به نوبه خود پیامدهایی مانند تغییرات آب و هوائی و گرمایش زمین را در پی داشته است . این مساله سبب بر هم خوردن شرایط اقلیم ها مختلف شده و در این میان دریاها و اقیانوس ها به واسطه عوامل متعددی همچون اسیدی شدن آب اقیانوس ها ، بالا رفتن دمای عمومی آب دریاها ، ذوب یخ های قطبی و بر هم خوردن تعادل جریان های آبی دچار مشکلات متعددی هستند که سبب به خطر افتادن زندگی بسیاری از جانوران ساکن اقیانوس ها شده است . یکی از مهمترین این گونه های جانوری ، وال ها هستند که علاوه بر مشکلات فوق ، شکار بی رویه و صید غیر قانونی نیز جمعیت اندک آن ها را تهدید کرده و به همین دلیل برخی از گونه های وال ها در خطر انقراض قرار گرفته اند .

به تازگی دولت آرژانتین در راستای حفاظت از زندگی و محیط زیست وال ها ، لایحه ای قانونی را به مجلس این کشور ارائه کرده است  که بر اساس آن کلیه آب های مناطق آزاد و اقیانوس ها و دریاهای تحت قیومیت این کشور به عنوان پناهگاه و منطقه حفاظت شده جانوران پستاندار دریائی از جمله وال ها معرفی شده و هر گونه شکار  یا انجام فعالیت هایی که موجب به هم خوردن شرایط زندگی این جانوران شود ، در این مناطق ممنوع خواهد شد .

گفتنی است این لایحه قانونی بخش های زیادی از مناطق اقیانوس اطلس جنوبی را شامل شده و در آن جانوران متعددی مانند دلفین ها و وال ها محافظت خواهند شد .

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]