کد خبر : 94876 جمعه 05 مهر 1398 - 10:38:12
ایران-سردمدار-تولید-علم-در-منطقه

رشد رتبه تولید علم ایران طی سه سال گذشته؛

ایران سردمدار تولید علم در منطقه

«تعداد دانشگاه های برتر ایران» و «تعداد مقالات ایرانی ها» در دو پایگاه استنادی اسکوپوس(Scopus) و لایدن(Leiden) در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رشد داشته است.

 مقایسه آماری کمیت تولید علم ایران برای سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ نشان می دهد که به طور کلی رتبه ایران با گذشت هر سال رشد داشته است

رتبه ایران در زمینه کمیت تولید علم در پایگاه (ISI) طی سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ با تغییر اندکی، رشد داشته است به طوریکه در سال ۲۰۱۶ رتبه ۱۸ بوده و در ۲ سال بعد با ۲ پله صعود به ۱۶ رسیده است. این رتبه در پایگاه اسکوپوس بی تغییر مانده است.

همچنین بر اساس پایگاه استنادی اسکوپوس کشورمان توانسته در هر ۳ سال متوالی در تولید علم منطقه رتبه اول را به دست بیاورد. ضمن اینکه میزان تولید مقالات نیز در هر دو پایگاه استنادی با رشد مواجه بوده است.

 

شاخص

۲۰۱۶

۲۰۱۷

۲۰۱۸

رتبه جهانی کمیت علم ایران-آی اس آی در دنیا

۱۸

۱۶

۱۶

رتبه جهانی کمیت علم ایران-اسکوپوس در دنیا

۱۶

۱۶

۱۶

رتبه جهانی علم ایران-آی اس آی در منطقه

۲

۱

۱

رتبه جهانی کمیت علم ایران-اسکوپوس در منطقه

۱

۱

۱

کمیت تولید علم ایران-آی اس آی(تعداد مقالات علمی)

۱۹۲۷۸

۵۴۱۴۲

۵۴۸۴۶

کمیت تولید علم ایران-اسکوپوس(تعداد مقالات علمی)

۵۲۵۷۷

۵۶۰۵۹

۶۰۱۲۹

 

به گزارش مهر، تعداد مقالات ایران در پایگاه (Scopus) در سال ۲۰۱۷ با افزایش رو به رو بوده است؛ به طوری که در سال ۲۰۱۶، ۵۲ هزار و ۵۷۷ مقاله و در سال ۲۰۱۷، ۵۶ هزار و ۵۹ مقاله منتشر شده است. این سیر صعودی تا سال ۲۰۱۸ نیز ادامه داشته است.

 

شاخص

۲۰۱۶

۲۰۱۷

۲۰۱۸

تعداد دانشگاه های برتر ایران در نظام رتبه بندی تایمز

۸

۱۳

۱۸

تعداد دانشگاه های برتر ایران در نظام رتبه بندی لایدن

۱۴

۱۸

۲۳

 

از سوی دیگر تعداد دانشگاه های برتر ایران نیز در ۲ نظام مهم رتبه بندی دنیا در سه سال اخیر رشد داشته است؛ به گونه ای که در نظام رتبه بندی (Leiden)، تعداد دانشگاه های برتر ایران از ۱۴ دانشگاه به ۲۳ دانشگاه و در نظام رتبه بندی (Times) در سال ۲۰۱۶ از ۸ دانشگاه به ۱۸ دانشگاه افزایش یافته است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]