تأسیس بانک جنین گاو از نژادهای ممتاز

کد خبر : 93730 پنج شنبه 24 مرداد 1398 - 09:03:42

برای نخستین بار در کشور، پس از 10 سال پژوهش، پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی ابن سینا توانست با راه اندازی بانک جنین گاوهای دارای خصوصیات برتر، گامی بزرگ در مسیر خودکفایی تأمین نژادهای برتر گاو بردارد.

با توجه به روند افزایش جمعیت در کشور و نیاز فزاینده به محصولات دامی و لبنیاتی و هزینه های بالای تولید هر واحد شیر و گوشت، سیاست های مختلفی جهت تأمین نیازهای کشور در این عرصه مورد بررسی قرار گرفته است.

پروژۀ کلان ملی «تکثیر گاوهای با خصوصیات برتر با تکنیک تولید آزمایشگاهی جنین» از جمله این طرح های ملی است که در سال 1396 به عنوان «طرح برتر جهاددانشگاهی» برگزیده شده و محصول آن با استقبال گرم بسیاری از نهادهای عمومی مانند آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و... و شرکت های خصوصی مواجه شده که جهت خرید محصول مذکور قراردادهای را منعقد کرده اند.

 در این پروژه ملی که اساس آن استفاده از فناوری های نوین تولیدمثلی با هدف کاهش هزینه ها و افزایش راندمان تولید است، گاوهای ممتاز گله انتخاب شده و با استفاده از فناوری لقاح آزمایشگاهی، سالانه حدود 60 جنین از هر گاو ممتاز تولید و به رحم گاوهای غیرممتاز منتقل می شود.

بر این اساس، پژوهشگاه ابن سینا با اجرای این طرح توانسته با تولد گوسالۀ ممتاز از گاوهای غیر ممتاز، ارزش افزوده جدیدی در صنعت دامپروری ایجاد کند.

 همچنین، این پروژه توانسته در رفع یکی از مشکلات مهم صنعت دامپروری کشور، یعنی واردات نژادهای ارزشمند گاو مانند جرزی، سیمنتال، شاروله و... که دشوار و نیازمند خروج ارز از کشور بوده است، موثر باشد.

بدین ترتیب پژوهشگاه ابن سینا با واردات تعداد محدودی گاو با خصوصیات برتر و از نژادهای مختلف و تولید جنین از آنها، برای اولین بار در کشور موفق به تاسیس بانک جنین از نژادهای گوشتی، شیری و دومنظوره شد که موجب امیدواری دامداران در سهولت دسترسی به نژادهای مورد نظر خود در داخل کشور شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]