بعد از 6 سال؛

جزیره ای که در غرب پاکستان زیر آب رفت

کد خبر : 93389 سه شنبه 08 مرداد 1398 - 12:26:26

تصاویر ماهواره ای ناسا نشان می دهد جزیره ای که به دلیل زلزله و پدیده« گل فشان» در غرب پاکستان به وجود آمده، پس از ۶ سال زیر آب رفته است.

۶ سال قبل در سواحل غربی پاکستان یک جزیره پدیدار شد. اکنون دریا این جزیره را دوباره بلعیده است.

 در سال ۲۰۱۳  میلادی پس از زلزله ای ۷.۷ ریشتری و همین طور «گل فشان» بعد از آن دانشمندان متوجه یک جزیره بیضی شکل با عرض ۹۰ متر شدند که در غرب پاکستان به وجود آمده است. البته کارشناسان تخمین می زدند این جزیره به زودی از بین می رود.

اکنون تصاویر ماهواره ای که در شش سال ثبت شده فرایند ظهور تا از بین رفتن جزیره را نشان می دهد. این جزیره که «زلزله کوه» نام گرفته بود،  ۲۰ متر ارتفاع، ۹۰ متر عرض و ۴۰ متر طول داشت.

به گفته دانشمندان این جزیره به دلیل گل فشان به وجود آمده که این رویداد نیز خود یکی از پیامدهای زلزله در سپتامبر همان سال(۲۰۱۳) بوده است.

تصاویر ماهواره Landsat ناسا نشان می دهد این جزیره طی چند سال گذشته به تدریج به زیر آب رفته است.طبق این تصاویر در پایان ۲۰۱۶ میلادی این جزیره تقریبا زیر خط آب رفته بود.

در بهار سال بعد هیچ اثری از  جزیره روی آب دیده نمی شد.البته به گفته ناسا هرچند اکنون «زلزله کوه» قابل مشاهده نیست اما این بدان معنا نیست که به طور کامل از بین رفته است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]