کد خبر : 90550 جمعه 30 فروردین 1398 - 14:31:41
اما-و-اگرهای-حذف-صفر-از-واحد-پول-ملی

آیا حذف صفر از پول ملی موثر است؟

اما و اگرهای حذف صفر از واحد پول ملی

بررسی های اخیر نشان می‌دهد که حذف 4 صفر بر نرخ تورم، نرخ ارز و سپرده‌های بانکی اثر واقعی و محسوسی نخواهد داشت و تنها در قالب ظاهری، موجب حیثیت پول ملی می‌شود.

یکی از تحولات مهمی که اخیرا در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رخ داده بررسی حذف چهار صفر از واحد پول ملی در کمیسیون اقتصادی دولت بود که بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت و همچنین تصویب مصوبه ای برای دارندگان مدرک لیسانس که دیگر نمی توانند نامزد انتخاباتی مجلس شوند نیز در در صدر اخبار قرار گرفت.

هدف اصلی رفرم پولی، احیای ابزارهای نقدی مبادله در کشور است که این هدف نیز در صورت وجود تورم مزمن در اقتصاد ایران، پس از مدتی از دست خواهد رفت. 

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، این موضوع در کمیسیون اقتصادی دولت پس از مدت ها باز به جریان افتاد. براساس اعلام دفتر هیات دولت، بررسی اخیر نشان می‌دهد که حذف 4 صفر بر نرخ تورم، نرخ ارز و سپرده‌های بانکی اثر واقعی و محسوسی نخواهد داشت و تنها در قالب ظاهری، موجب حیثیت پول ملی می‌شود. هدف اصلی رفرم پولی، احیای ابزارهای نقدی مبادله در کشور است که این هدف نیز در صورت وجود تورم مزمن در اقتصاد ایران، پس از مدتی از دست خواهد رفت.

از این رو پیش‌نیاز اجرای مطلوب رفرم پولی، کنترل نرخ تورم خواهد بود. حذف 4 صفر از پول ملی به دفتر هیات دولت رسید. روز گذشته این دفتر در یک گزارش، اعلام کرد که با پیشنهاد بانک مرکزی، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است.

این لایحه در کمیسیون اقتصاد هیات دولت در حال بررسی کارشناسی است. پس از بررسی نهایی، باید رای مثبت هیات دولت و سپس نظر مثبت مجلس و شورای نگهبان نیز جلب شود.

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]