کد خبر : 84378 شنبه 07 مهر 1397 - 22:30:24
سالاد-خوردن-ما-برای-زمین-مفید-است؟

تولید کمپوست از پسماند موادغذایی:

سالاد خوردن ما برای زمین مفید است؟

سیناپرس: در مجموعه رستوران‌های گیاهی، انواع سالادها و غذاهای گیاهی برای گیاهخواران و افرادی که به دنبال رژیم غذایی سالم هستند، عرضه می‌شوند.

در کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا، مجموعه رستوران‌های زنجیره‌ای گیاهی راه‌اندازی شده‌اند. در این رستوران‌ها، انواع سالادها، غذاهای گیاهی و موادغذایی فاقد گلوتن عرضه می‌شوند. گیاهخواران و افرادی که به دنبال رژیم غذایی سالم هستند، مشتریان اصلی این رستوران‌ها محسوب می‌شوند.

سوئیت گرین (Sweetgreen) یکی از مجموعه رستوران‌های زنجیره‌ای گیاهی در آمریکا است که به سرعت درحال رشد است. میزان فروش این مجموعه در سال 2017 نسبت به سال قبل، 44.4 درصد رشد را نشان می‌دهد.

مهمترین ویژگی این مجموعه رستوران‌های زنجیره‌ای گیاهی، علاوه بر عرضه انواع مختلف سالاد و موادغذایی گیاهی سالم، سرو غذا در ظروف گیاهی است. زمانی که مشتری رستوران را ترک می‌کند، تمامی زباله‌ها شامل باقی مانده موادغذایی به همراه ظروف مورد استفاده، راهی سطل‌های کمپوست می‌شوند.

به گفته مسئولان سوئیت گرین، تمامی ظروف سالاد، کارد، چنگال، فنجان و حتی دستمال‌های مورد استفاده، پایه گیاهی داشته و به راحتی قابل بازیافت هستند و هیچ چیزی راهی سطل زباله عادی نمی‌شود.

اما مشکل اینجاست که بسیاری از مشتریان این رستوران زنجیره‌ای، سفارش خود را در محل کار دریافت می‌کنند و به همین دلیل، باقی‌مانده غذا و ظروف گیاهی به راحتی راهی سطل‌های زباله عادی می‌شوند.

آیا عادت مصرف سالاد برای زمین مفید است؟

استفاده از موادغذایی گیاهی نه تنها برای سلامت انسان مفید است، بلکه برای سلامت زمین نیز اهمیت دارد. از پسماند موادغذایی و ظروف گیاهی مورد استفاده در این رستوران، کمپوست تهیه می‌شود که علاوه بر مدیریت بهینه پسماند، به سلامت عمومی جامعه و محیط زیست کمک شایانی می‌کند.

افزایش تعداد رستوران‌های گیاهی از این نوع، میزان هدر رفت موادغذایی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد، چراکه مردم به جای خرید سبزیجات در منزل و دور ریختن بخش قابل توجهی از آنها، سالاد یا غذای گیاهی را در رستوران مصرف می‌کنند و باقی‌مانده غذا نیز برای تولید کمپوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: nytimes

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]