کد خبر : 83119 یکشنبه 04 شهریور 1397 - 00:01:10
علم-در-4-شهریور-ماه

علم در 4 شهریور ماه

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • درگذشت مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث متولد۱۰ اسفند ۱۳۰۷ در مشهد بود .وی شاعر پرآوازه و موسیقی‌پژوه ایرانی بود. نام و تخلص وی در اشعارش م. امید بود. اشعار او زمینه اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر کشیده‌است؛ همچنین دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز در بردارندهٔ ترکیبات نو و تازه است. اخوان ثالث در شعر کلاسیک فارسی توانا بود و در ادامه به شعر نو گرایید. از وی اشعاری در هر دو سبک به جای مانده‌است. همچنین او آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقایی بود. او در  ۴ شهریور ۱۳۶۹ در تهران درگذشت و پيكرش در جوار آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي در طوس به خاك سپرده شد.

  • تولد مرتضي مميز

مرتضی ممیز متولد ۴ شهریور ۱۳۱۵ تهرانبود .وی طراح گرافیک، تصویرگر، استاد دانشگاه است. او را پدر هنر گرافیک معاصر ایران می‌نامند.او در ۵ آذر ۱۳۸۴ در تهران درگذشت.

  • درگذشت آنتوان فان ليونهوك

آنتونی فیلیپس فان لیوونهوک متولد ۲۴ اکتبر ۱۶۳۲ بود. وی پیشه‌ور و دانشمند هلندی از شهر دلفت در این کشور بود. به او لقب پدر میکروب‌شناسی داده‌اند و او را نخستین میکروب‌شناس می‌دانند.او در  ۲۶ اوت ۱۷۲۳ در گذشت.

  • تولد آنْتوان لاوازيه

آنتوان لاوازيه كاشف و دانشمند شهير فرانسوي و از بنيان‏گذاران علم شيمي نوين، در 26 اوت سال 1743م در پاريس به دنيا آمد. او دانشمند فرانسوی و بنیان‌گذار شیمی نوین بود. وی نخستین کسی بود که ترازو را جهت سنجش و تحقیق در فعل و انفعالات شیمیایی در آزمایشگاه وارد عمل کرد و تجربه و سنجش توأم با نتیجه‌گیری صحیح را پایه و اساس این علم قرار داد.وی ۸ مه ۱۷۹۴ اعدام شد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]