کد خبر : 80580 چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 18:03:55
کند-بودن-کاهش-25-درصدی-بیماری-های-واگیر

معاون وزیر بهداشت خبر داد؛

کند بودن کاهش 25 درصدی بیماری های واگیر

معاون وزیر بهداشت و نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: کاهش 25 درصدی بیماری های واگیر کند پیش می رود و کمبود سرمایه و ظرفیت کار از عواملی است که موجب کند بودن روند کاهش این بیماری هاست.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا،باقر لاریجانی با اشاره به فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در حیطه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر، افزود: همه کشورها متعهد هستند در راستای کاهش مرگ ناشی از بیماریهای غیرواگیر به منظور پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر اقدامات جدی انجام دهند.
وی اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر کمیسیونی با مشارکت 21 کمیسیونر در سطح وزرای بهداشت و حتی رئیس جمهوری برخی کشورها تشکیل داده است که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران نیز کمیسیونر این کمیسیون بیماریهای غیرواگیر است و ایران به صورت فعال در این زمینه فعالیت می کند.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برنامه روشنی برای کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر دارد، افزود: این کمیسیون موظف است مبتنی بر شواهد علمی و تجارب کشورهای مختلف به سازمان جهانی بهداشت کمک کند تا توصیه ها و راهکارهای کارآمدی به جهان ارائه شود.

کاهش 25 درصدی بیماری های واگیر کند پیش می رود
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر با وجود برنامه های مداخله ای مختلفی که در سطح جهان انحام گرفته است، دستیابی به هدف اصلی که کاهش 25 درصدی مرگ زودرس ناشی از بیماریهای غیرواگیر است به کندی پیش می رود و امید است تلاش کمیسیون غیرواگیر در راستای جمع بندی و پیشنهاد استراتژی های شفاف و هدفمند به تسریع این مسیر کمک کند.
لاریجانی ادامه داد: کمیسیون سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که اقدامات از سیاستگذاران و مسئولان عالی کشورها شروع شود. منظور این است که در این زمینه فقط وزارت بهداشت مسئول نیست؛ بلکه همه سیاستگذاران در سطوح مختلف و خارج از نظام سلامت نیز باید خود را در قبال پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و ارتقای سلامت روان مسئول بدانند. یعنی سیاستگذاران در تمام سطوح مانند استانداران، شهرداران و حتی در سطوح محلی در این زمینه تلاش کنند تا بتوانند مجموعه ای از برنامه های جامع را در سطوح مختلف اجرا کند.
وی درباره ادغام برنامه کنترل بیماریهای غیرواگیر در نظام سلامت و توجه به پوشش همگانی سلامت گفت: دولت ها باید نظام سلامت را به نحوی ارتقا دهند که شامل ارتقای سلامت، پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و خدمات سلامت روان باشد و در سیاست ها و برنامه ها، پوشش همگانی سلامت (UHC) را با توجه به شرایط و نیازهای کشور مد نظر قرار دهند.
لاریجانی گفت: باید این اطمینان حاصل شود که بسته های خدمات سلامت در راستای پوشش همگانی سلامت شامل بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان است و پیشگیری و مداخلات مراقبت های بهداشتی و همچنین دسترسی به داروهای ضروری و فن آوری های مورد نیاز از اولویت های نظام سلامت است و در بسته های ارائه خدمت مد نظر قرار گرفته است.
نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تقویت خدمات بهداشتی اولیه (PHC) را یکی از الزامات برای اطمینان از پوشش عادلانه خدمات سلامت ذکر کرد و گفت: تربیت نیروی کافی و کارآمد در رشته های مختلف حوزه سلامت از الزاماتی است که باید بدان توجه شود، چرا که کارکنان نظام سلامت برآمده از جامعه مانند بهورزان و همچنین پرستاران از جمله نیروهایی هستند که می توانند در حیطه های مختلف تسلط داشته و نقش مهمی را در سطح جامعه ایفا کنند.
وی افزود: هم افزایی در سیستم های موجود مراقبت های بیماریهای مزمن مانند HIV و TB نیز لازم است تقویت شود تا در بستر آنها پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و خدمات سلامت روان نیز ارائه شود.

 جلب مشارکت بخش خصوصی برای کنترل بیماری های غیرواگیر
لاریجانی افزود: باید در ایجاد محیط های محافظ سلامت از طریق اعمال قوانین موثر، مبتنی بر اولویتهای حوزه سلامت با جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی با اهدافی شفاف تلاش شود. تعاملات باید شفاف باشد و پاسخگویی، ارزیابی و زمان بندی در آن لحاظ شود.
نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر بر لزوم تعامل با بخش خصوصی در پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر تاکید کرد و گفت: دولت باید به طور سازنده مشارکت بخش خصوصی را جلب کند و با توجه به مدیریت منافع تجاری، به دنبال راه هایی برای تقویت تعهدات و کمک به تحقق اهداف نظام سلامت و ارتقا سلامت مردم باشند.

 لزوم محدود کردن بازاریابی محصولات ناسالم برای کودکان
لاریجانی گفت: دولت باید با شرکت های تولید کننده مواد غذایی در زمینه هایی مانند اصلاح مواد اولیه، برچسب گذاری و تنظیم بازاریابی همکاری داشته باشد. فراهم آوردن محیط و امکانات مورد نیاز ورزش و تفریحات سالم برای ارتقای فعالیت بدنی؛ تعامل با راه و شهرسازی برای اطمینان از مسیرهای ایمن و پایدار؛ همکاری با صنعت داروسازی و تولید کنندگان واکسن برای اطمینان از دسترسی به داروهای ضروری و واکسن با کیفیت قابل اطمینان؛ همکاری با شرکت های فن آوری برای استفاده از فن آوری های نوین در راستای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر از رویکردهایی است که دولت ها می توانند در پیش گیرند.
وی افزود: دولت همچنین می تواند بخش اقتصاد و تجارت الکترونیک را تشویق کند تا راه هایی متناسب با شرایط کشور برای کاهش عوامل خطر ایجاد کند.
لاریجانی محدود کردن بازاریابی محصولات ناسالم را (که حاوی مقادیر بیش از حد قند، نمک و اسید چرب ترانس هستند) برای کودکان یکی از اولویت هایی ذکر کرد که لازم است مورد توجه قرار گیرد و گفت: می توان از رویکردهای اقتصادی به منظور تشویق و ارتقا سبک زندگی سالم، مصرف محصولات سالم، کاهش در دسترس بودن و کاهش بازاریابی محصولات ناسالم و همچنین کاهش مصرف آنها استفاده شود.
وی با تاکید بر اینکه جوامع مدنی و مردم نقش بسیار مهمی در کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر دارند گفت: باید از مشارکت این گروهها بهره برداری شود، به ویژه در کشورهای کم درآمد و متوسط ، ارتقا آگاهی، افزایش حمایت، ارائه خدمات و نظارت با مشارکت جامعه به پیشبرد اهداف یاری می رساند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط