تشخیص سوء مصرف مواد مخدر با آزمایش تنفس

کد خبر : 71089 شنبه 18 آذر 1396 - 12:14:55

محققان سوئدی فناوری جدیدی ابداع کرده اند که مقادیر کم ماده مخدر متادون را در بازدم فرد تشخیص می دهد.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، در حال حاضر روش های تشخیص سوء مصرف مواد مخدر به آزمایش نمونه های ادرار و خون تکیه دارند اما به زودی این آزمایش ها به شیوه تشخیص مصرف الکل از روی نمونه تنفس و با استفاده از یک دستگام بازدم سنج (breathalyser) انجام می شود.

محققان دانشگاه 'گوتنبرگ' در سوئد در جریان مطالعه ای متوجه شدند که تنها از روی نمونه تنفس می توانند با موفقیت تشخیص دهند که آیا فردی متادون مصرف کرده است یا خیر.
آنها در این مطالعه با استفاده از دو روش مختلف، مواد موجود در قطرات ریز آب را که هنگام تنفس افراد آزاد می شوند، آنالیز کردند. این قطرات حاوی ذرات بسیار کوچک از یک سری ترکیبات موجود در بدن از جمله مواد مخدری هستند که فرد مصرف کرده است.
محققان در این مطالعه متوجه شدند یکی از این روش ها که در آن از یک فیلتراسیون استفاده می شود در قیاس با روش دیگر، ذرات متادون بسیار بیشتری جمع آوری می کند.
این فناوری علاوه بر کمک به مقامات مجری قانون، کارمندان و فدراسیون های ورزشی در آزمایش تشخیص سوء مصرف مواد مخدر، می تواند به پزشکان نیز در تشخیص یک سری بیماری ها کمک کند.
دکتر ' جرن لوجکویست' نویسنده ارشد این مطالعه با اشاره به اینکه بازدم حاوی ذرات حامل مواد غیر فرار است، افزود: این رویه جمع آوری، غیرتهاجمی و راحت است و می توان آن را در عرض مدت کوتاهی تکرار کرد. این مطالعه در مجله Breath Research منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]