کد خبر : 66194 دوشنبه 13 شهریور 1396 - 11:01:55
این-تار-عنکبوت-وزن-انسان-را-تحمل-می-کند

با تلفیق نانوکربن و تار عنکبوت ممکن شد؛

این تار عنکبوت وزن انسان را تحمل می کند

سیناپرس: تیمی از دانشمندان کشورهای ایتالیا و انگلستان با ارائه آب آمیخته شده با نانتیوب های کربن به عنکبوت ها و ترکیب تارهای این حشره با گرافن موفق به ساخت تار عنکبوتی شدند که استحکام زیادی داشته و می تواند وزن یک انسان را تحمل کند.

گروهی از دانشمندان اروپائی موفق به ساخت نوعی تار عنکبوت شده اند که قدرت کافی برای نگهداشتن یک انسان را داشته و می تواند در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. سرپرستی این تیم تحقیقاتی بر عهده نیکولا پوگنو (Nicola Pugno) از اساتید دانشگاه ترنتو (University of Trento) در کشور ایتالیا قرار دارد.

این ماده جدید از ترکیب گرافن و تار عنکبوت تشکیل می شود که به آن نانوتیوب های کربن افزوده شده است. این ماده ترکیبی دارای استحکامی 5 برابر تارهای عنکبوت معمولی است.

این ماده جدید از ترکیب گرافن و تار عنکبوت تشکیل می شود که به ان نانوتیوب های کربن افزوده شده است. این ماده ترکیبی دارای استحکامی 5 برابر تارهای عنکبوت معمولی است.

گفتنی است پژوهشگران برای این منظور به عنکبوت ها آب آمیخته شده با نانو تیوب های کربن داده و در ادامه این حشرات قادر به تولید تارهایی مستحکم شده اند. سرپرست این تیم تحقیقاتی در رابطه با ویژگی های ماده فوق الذکر گفت: « این یکی از بهترین الیاف پلیمری است که از لحاظ استحکام کششی، کشش نهایی و به خصوص سختی، حتی در مقایسه با الیاف مصنوعی مانند  Kevlarبهتر عمل می کند.»

گفتنی است ماده موسوم به Kevlar یک ماده تجاری ساخته شده از فیبرهای مصنوعی para-aramid است که در حال حاضر توسط شرکت مشهور  دوپونت (Dupont company) ارائه شده و دارای استحکام بسیار زیادی است. این ماده به دلیل دارا بودن قابلیت کششی و انبساط بسیار زیاد خود شهرت داشته و گفته می شود استحکام آن 5 برابر بیشتر از فولاد است.

لازم به توضیح است که تار عنکبوت ساخته شده توسط این تیم تحقیقاتی که با همکاری دانشمندان ایتالیایی و انگلیسی ساخته شده است، تنها در مرحله آزمایشی و در مقیاس کوچک تولید شده و برای توسعه آن باید پژوهش ها و آزمایش های بیشتری انجام شده و این ماده را در مقیاس بزرگتر تحت بررسی قرار داد.

نیکولا پوگنو در خاتمه توضیحات خود افزود: «علاوه بر موارد فوق؛ با بهره گیری از این روند ادغام طبیعی و تقویت آن ها جهت تهیه مواد دارای ساختار بیولوژیکی ، می توان از این روش برای سایر حیوانات و گیاهان نیز استفاده کرده و کلاس جدیدی از بیونیکومپوزیت ها (bionicomposites) را با هدف استفاده در کاربری های نو آورانه مورد بهره برداری قرار داد. »

ترجمه: فاطمه کردی

منبع: xinhuanet

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]