کد خبر : 5753 جمعه 28 فروردین 1394 - 21:18:11
نانوذرات-طلا،-راهی-برای-درمان-سرطان

نانوذرات طلا، راهی برای درمان سرطان

سیناپرس: مطالعه ای جدید نشان دهنده این است که اگر بتوان نانو ذرات طلا را در حین پرتودرمانی به سلول های سرطانی رساند، بیشتر سلول ها را از بین می برد.

درمان های کنونی برای سرطان به دو روش می توانند بهبود کیفیت یابند: استفاده از پرتو های کمتر که باعث کاهش اثرات سوء در بیماران و یا بالا بردن توانایی دوزهای کنونی برای کشتن تعداد بیشتری سلول سرطانی.

با استفاده از رشته نانوتکنولوژی که به سرعت در حال پیشرفت است، محققان دریافته اند که نانو ذرات طلا می توانند اثربخشی پرتوها را افزایش دهد.در واقع این نانوذرات مانند گیرنده هایی عمل می کنند که پرتوها را حول محور خود متمرکز می کنند و از این طریق تاثیر پرتوها را افزایش می دهد.

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی نشان دادند که با استفاده از ترکیبات پپتیدهای اسید دوست که با نام pHLIPs نیز شناخته می شوند  می توان نانوذرات طلا را به سلول های سرطانی رساند  و قدرت پرتوها را برای از بین بردن این سلول ها افزایش داد.

فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی - عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک - از خود نشان می‌دهندفناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته واز فناوریهای نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می‌باشد. نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست ‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می‌شود. تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو، زیست فناوری (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می‌دهند. نانو تکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامه دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد.


منبع

کلید واژه ها: نانوذرات طلا درمان سرطان
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]